avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

buna ziua cum se poate sa ai contract de munca daca nu semnezi absolut nimic ? si cand pleci iti cer demisia dar nu ai semnat nimic se poate asa ceva? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:56, 18 Ianuarie 2014
Este posibil acest lucru .

Cand v-ati angajat nu ati semnat c.i.m.?
nu nu am semnat nimic la cea firma am semnat la alta pe 2 ore atat

la care erau aceeasi patroni si mi se pare foarte ciudat ca mi-au eliberat fisa fiscala pe 2012 pe firma unde nu am semnat absolut nimic si acum dupa 9 luni dupa plecarea mea imi cer demisia dupa ce am facut o sesizare la itm



Ultima modificare: Duminică, 19 Ianuarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ati primit raspuns de la ITM?

Nu au de ce sa va solicite demisia , intrucat:
- este o solicitare nelegala
- daca nu ati semnat cu acel angajator , inseamna ca nu ati avut raport de munca si nu are ce sa inceteze.
da am primit si mi-au spus ca din revisal reiese ca angajatorul nu a depus nici un act pentru incetarea la locul de munca dar nu inteleg cum se poate asta !!!!!1
Inseamna ca decizie de incetare a c.i.m. nu a fost transmisa prin REVISAL. Altfel spus, din registrul general de evidenta a salariatilor reiese ca raportul dvs de munca nu este incetat.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia niko36 niko36 buna ziua am si eu o problema am lucrat la un mag pana anul trecut in martie si am plecat pur si simplu fara demisie fara preaviz avand un contract semnat ... (vezi toată discuția)
Am fost la in job la un hotel pentru postul de receptioner, unde ... EugenGA EugenGA Am fost la in job la un hotel pentru postul de receptioner, unde am stat 4 zile in training, apoi am lucrat 2 zile. In acest timp mi-am dat seama ca nu este ... (vezi toată discuția)
Contract de munca la angajare vladp33 vladp33 Cand trebuie semnat de catre angajat contractul de angajare? Din ce stiu eu, daca nu s-a modificat intre timp, cu o zi inainte de inceperea efectiva a ... (vezi toată discuția)