Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate ordin de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate ordin de serviciu

doresc sa stiu daca un ordin se serviciu este legal, iar in caz ca nu este ce dispozitii legale sau incalcat . Prin acest ordin s-a stabilit, doar in ceea ce priveste o parte din angajati, ca pentru invoirile care depasesc 30 de minute sa se solicite in scris aceasta urmand ca in masura in care sunt aprobate si in situatia in care durata invoirilor a insumat 8 ore sa se echivaleze cu o zi din perioada concediului de odihna legal . I se solicita angajatului care prezinta in scris cererea de invoire sa o completeze cu acordul sau pentru luarea unei zi din concediul legal de odihna.
In ceea ce priveste echivalea cu o zi de CO nu prea este legala solicitarea angajatorului.

Invoirea nu este reglementata legal. De regula, in practica, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza invoirea salariatului de la serviciu, cu plata sau fara plata salariului, in baza principiului libertatii de vointa a partilor contractului individual de munca. raportului de serviciu.