Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de CO oprite din invoiri.Buna ziua! La firma la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de CO oprite din invoiri.Buna ziua! La firma la care lucrez se practica următoarea procedura: ...

Buna ziua!

La firma la care lucrez se prqctica următoarea procedura: pentru fiecare plecare mai devreme, in caz de nevoie iti faci cerere de invoire ( chiar si pentri 15 minute ). Aceste cereri se pastreaza si in momentul in care se strang cereri care insumate fac 8 ore, ni se opreste o zi din cele 20 de zile de concediu anual. In toata aceasta perioadă nu se verifica pontajul ( multe dintre invoiri s-ar "sterge" cu ceea ce se mai sta peste program ). Zilele trecute am intalnit urmatoarea situatie: unei colege i s-a pus in fata un teanc cu toate invoirile din 2019 pana in prezent si i s-a adus la cunostiinta faptul ca in cei 3 am a insumat invoiri aferente a 8 ore si i se va opri o zi de concediu ( desi ea tot timpul a mai stat cate 30 minute peste program, minute care nu s-au scazut de niciunde). Este legala practica asta? Nu apare niciunde scrisa aceasta practica, ci pur si simplu asa au decis cei din condurere. Este normal sa se mai tina cont in 2022 de invoirile din 2019? Este o regula nescrisa in CMI uri sai regulamentul intern.

Multumesc frumos!
Invoirea nu este reglementata in niciun act normativ.
Potrivit principiului libertatii de vointa a partilor contractului individual de munca, in practica, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului sau fara plata salariului.

In practica, invoirea se acorda, in general, pentru rezolvarea unor interese personale ale salariatului de la locul de munca pentru cateva ore sau pentru o zi.

Durata maxima a unei invoiri trebuie sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.
Detalii : [ link extern ] /

Invoirea nu poate fi compensata cu zi de CO .... intr-adevar, numarul de zile de invoiri pot afecta durata CO ,daca asa ceva este mentionat in Reg. Intern.
Buna ziua!

In regulamentul intern nu apare scris despre acest aspect si nu stiu cat de normal este sa ti se contorizeze in 2022 cererile de invoire din 2019. Ca sa nu mai spun ca in regulamentul intern apare precizat faptul ca de la 5 ani vechime se adauga zile in plus de CO, dar in realitate toata lumea are 20 de zile, indiferent de vechime ( poti sa ai si 15 ani in firma ). In CMI avem toti 20 de zile si in regulamentul intern scrie ca se mareste nunarul de zile odata cu vechimea ( ceea ce nu se intampla niciodata).
Manuela Rășină, administrator
In Reg. Intern nu scrie si cu cat se mareste durata concediului de odihna?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ba da, scrie, doar ca nu se aplica.

Cornel Vasile a scris:

In Reg. Intern nu scrie si cu cat se mareste durata concediului de odihna?

Atunci , sesizati ITM-ul .