Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Daca doresc sa las mostenire apartamentul unei persoane care are grija de mine si imi este mai apropiata decat fratele si familia lui, cum ar trebui sa procedez pentru a fi sigur ca cel caruia doresc sa ramana apartamentul va putea intra legal in posesia lui ( posibilitatea ce amai simpla, mai sigura si putin costisitoare )
ii puteti dona apartamentul, duceti- va la un notar si cereti lamuriri
Daca cel caruia vreti sa-i lasati apartamentul nu este mostenitor legal al dvs. (si nici ceilalti fratii ai acestuia precum si parintii lor) atunci puteti lasa testament sau incheia un contract de intretinere.
din cate stiu, daca prin donatie, contract de vanzare-cumparare sau testament nu se incalca rezerva succesorala (mostenitorii rezervatari sunt sotul supravietuitor, parintii si descendentii directi), atunci puteti opta pentru oricare din aceste variante.