Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti:
1. in ce conditii pot divorta doi cetateti romani, casatoriti in Romania si domiciliati in Strainatate si care au doi copii minori, tinand cont ca sunt plecati din tara de doi ani, deci nu au domiciliul niciunul in tara, locuinta comuna e in strainatate si trebuie facuta ancheta sociala.
2. La ce judecatorie se va introduce actiunea de divort daca divortul se poate produce in tara.
Mentionez ca unul dintre soti nu este de acord cu divortul.
3. Sedinta de informare despre mediere e obligatorie? Daca da cum se poate face, avand in vedere ca domiciliile celor doi nu sunt in tara.
Multumesc anticipat
Buna seara
Cei doi pot divorta acolo unde au domiciliul.
In Romania pot divorta doar daca au domiciliul in Romania si atunci ancheta sociala se face la acel domiciliu.
Se poate divorta si la notar daca cei doi sunt deacord indiferent ca au sau nu copii minori