Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Contract vanzare-cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Contract vanzare-cumparare cu clauza de intretinere

Am obtinut un contract de vanzare-cumparare cu clauze de intretinere de la tatal meu,mama fiind decedata.Mentionez ca mai am un frate si o sora.
Sora a renuntat la partea ei de casa in favoarea mea,dar fratele nu este de acord.
Este vreo cale legala sa pot obtine un alt act juridic valabil prin care sa fiu proprietarul absolut al casei.
Casa era parinteasca si am adus imbunatatiri,am facut constructii auxiliare si am investit bani in ea.Fratele meu pretinde cota parte din tot ceea ce eu am creat si a ramas de la parinti.Tot ce am creat a fost dupa decesul mamei.
Va multumesc anticipat!
buna seara,
Fratele are dreptul lacota sa din imobilul asa cum a fost construit de parinti IMPREUNA si nu din ce este al dumneavoastra.
Expertiza si actele demonstreaza ce ati construi dumneavoastra.
Daca sunteti singurul beneficiar al actului de intretinere, fratele dvs. nu are niciun drept deoarece bunul a iesit din masa succesorala. La moartea tatalui dvs. veti fi unicul proprietar al casei.