Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Efectuare inspectie ITP auto fara penalizare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Efectuare inspectie ITP auto fara penalizare

Buna ziua,

M-am intors din strainatate iar autoturismul l-am lasat acasa. ITP este expirata de 5 luni si doresc sa ma duc din nou la o statie ITP pentru inspectie. Cum se poate face legal asta fara sa fiu amendat daca sunt oprit de Politie, in drumul spre statie, si verificat ? Sunt in provincie, iar cea mai apropiata statie ITP se afla la 40 km distanta; trebuie sa trec prin 5 localitati - fiecare avand post de politie.

Cu stima !
raduiulian, utilizator
Da, m-am gandit si eu asa, sunt in discutii deja cu cu niste service-uri. Autoturismul nu a circulat 8 luni, este in regula aparent, l-am verificat.

MULTUMESC FOARTE MULT TUTUROR CELOR CARE AU RASPUNS !! Sa auzim numai de bine !
cyan a scris:

Tractat 40 km??

Sunt situatii in care se tracteaza auto inclusiv pe asa zisele 2 autostrazi ale patriei...