Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doresc ca sa plec inainte de expirarea termenului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doresc ca sa plec inainte de expirarea termenului de preaviz

Buna ziua

Sunt angajat la un Restaurant ca si Ospatar ,seful meu imi face zile grele si ma supune zilnic unor jigniri si acuze la adresa mea lam dat si la ITM pentru ca imi adresa cuvinte jignitoare si eu mam si aparat la randul meu Concluzia lor a fost ca nu am adoptat un comportament adegvat in relatile cu sefii
Eu nu mai vreau sa merg in continuare la lucru pentru ca imi cere raport zilnic de activitate mentionez ca nu avem clienti decat 10 pe zi care sunt cazati la hotel
care iau micul dejun care e de la 7 la 10 iar in restul zilei restaurantul e pustiu si nu am nimic de facut nu pot sa scriu in raportul de activitate ca am facut aceleasi lucruri zi de zi sau de curatenie Doresc sa stiu daca nu mai merg la serviciu care sunt urmarile pe vitor si daca ma voi putea reangaja in alta parte
Stiu ca imi va desface contractul de munca indisciplinar dar nu prea stiu ce inseamna asta cu exactitate si ce urmari sunt cand vreau sa merg sa ma angajez
pirvu_mario, utilizator
va depuneti demisia la zi si le solicitati sa accepte plecarea fara preaviz...daca nu sunt de acord, rezistati inca cateva zile si apoi ati scapat. Vedeti ce aveti cuprins in CIM semnat cu angajatorul...daca aveti forme legale de angajare !
Daca doriti sa plecati redactati si depuneti demisia dvs. (pe exemplarul dvs. asigurati-va ca aveti nr. si data de inregistrare de la angajator!) si respectati termenul de preaviz de 20 zile lucratoare (uitati-va cat este trecut in CIM-ul dvs)! Angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz daca doreste acest lucru, si, in aceste conditii "supliciul " dvs. se va scurta sau chiar elimina! Mai exista varianta sa vorbiti cu reprezentantii agajatorului si sa accepte sa plecati "prin acordul partilor", fara respectarea termenului de preaviz!
Ar fi o greseala sa plecati pur si simplu, fara demisie si preaviz pentru ca, asa cum bine ati spus si dvs., va vor da afara disciplinar si ulterior puteti sa va gasiti foarte greu un nou loc de munca pe acest aspect! Va fi ca o "piatra de moara" pentru cariera dvs!
Buna ziua mumtumesc pentru raspuns

Da sunt angajat cu forme legale si contract inregistrat .Problema este ca nu mai vreau sa continui ca nu mai rezist stresului zilnic si sitatiei tensionate ,vreau ca totul sa se incheie dar angajatorul sustine ca sa imi respect preavizul si nu imi acepta sa plec mai repede sau lichidarea la zi .Eu nu mai vreau ca continui mam saturat

Intrebarea mea va rog daca puteti sa mi raspundeti este urmatoarea , ce poate sa faca angajatorul impotriva mea mentionez faptul ca este foarte pornit impotriva mea si nu pot sa nu ma gandesc la surprize din partea lui
Sa imi incheie contractul indisciplinar ,sa ma acuze de diverse fapte sau stiu eu ce alte lucruri lear putea zice despre mine ca si angajat
Si daca da cum ma afecteaza pe vitor acest lucru

Va multumesc

pirvu_mario, utilizator
Daca plecati fara sa respectati termenul de preaviz (obligatoriu in situatia dvs!) angajatorul poate sa va cerceteze disciplinar si poate sa va desfaca CIM pentru absente nemotivate! Aceasta desfacere nu "da bine" la urmatoarele angajari si puteti sa cautati mult pana sa va angajati din nou! Consider ca daca va respectati termenul de preaviz n-ar mai incerca sa va cerceteze disciplinar ptr. alte motive, fiind sigura ca se bucura ca "scapa" de dvs!