Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren agricol

buna ziua,am unteren agricol de 3ha din care pe titlu de proprietate scrie 2,4 fanate si 0,6 arabil . Terenul e dat in arenda din 2011 si este integral lucrat (tote cele 3ha).Ieri am primit o adresa pentru plata impozitului pe teren. Cum este mai bine sa procedez: sa-l las asa cu 2,4ha fanate si 0,6 arabil si sa platesc actualul impozit sau asa cum am fost informat din partea primariei sa-l trec arabil in totalitate prin schimbarea titlului si atunci va fi un impozit mai mare ,dar cu titlu pe toate cele 3ha de teren arabil si ma gandesc ca asa la o aventuala vanzare este mai scump?
astept cu nerabdare o informare. multumesc!
Terenul agricol este teren agricol indiferent de destinatie (arabil,pasuni,faneata), numai impozitarea se face diferit.Mai exista si obligatia de a fi lucrat cel arabil! Daca il veti vinde, cumparatorul ii poate schimba destinatia cum doreste iar pretul nu poate fi influentat decat in mod "rautacios".Clasificarea poate fi un avantaj chiar pentru un virtual cumparator, pentru perioada in care va face investitii pentru ai da o eventuala destinatie noua.
Decizia va apartine iar arendasul nu are de obiectat/suferit!!
Inteleg asadar ca nu este o problema daca ramane asa(2,4ha faneata si 0,6ha arabil) pe titlu, iar terenul aste in continuare lucrat integral (cultivate cele 3ha)de catre arendas. Deasemenea cota stabilita din arenda nu poate fi diminuata de catre arendas pe motiv ca pe titlu este trecut mai mult faneata deoarece pamantul este actualmente arabil.
Cu arendasul discutati arenda(procentul din produse cuvenit la toata suprafata) functie de ce seamana/cultiva nu ce scrie in acte.
nucu$, utilizator
multumesc mult pentru informatiile pretioase!!