avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordin de restrictie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordin de restrictie

Buna ziua,
Am o problema care nu inceteaza, din contra ia amploare... actuala concubina a fostului sot, ma hartuieste intr-una pe mine si pe copilul meu, ne urmareste peste tot, telefonic pe e-mail, chiar si la gradinita copilului a fost deja in doua locuri...
Ce pot eu sa fac legal sa ii pun ordin de restrictie acestei individe, pentru ca nu se mai poate. Pur si simplu nu vreau sa se mai apropie de mine si de copilul meu.
Inca ceva: daca as deschide o actiune inpotriva ei, unde s-ar judeca la instanta de domiciliu a ei sau a mea si a copilului?
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
ContSters81546, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:39, 22 Ianuarie 2014
Legea nu prea va recunoaste dreptul.
Ma tem ca aveti nevoie de avocat foarte bun ca sa obtineti ceea ce vreti si o sa aveti costuri ridicate.
Va puteti judeca si aiurea si sa aveti mare noroc...fara sa aveti avocat dar slabe sanse dupa parerea mea...
macar puteti in prima faza sa-i faceti o plangere la politie si poate ca va inceta.
Daca sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de amenintare ar putea fi de folos.
Este insa o alta procedura si nu se ajunge la ordin de restrictie.
Nu sesizez ca ar fi vorba de amenintare din descriere, pare mai degraba hartuire, infractiune incriminata in viitorul CP, mai este putin si devine posibila depunerea unei plangeri pentru savarsirea acestei infractiuni.
Nici eu nu am remarcat amenintarea in sensul legii penale dar e posibil sa existe daca ar fi cautata...
Poate ca va merge sa consulte un avocat si sa discute in amanunt situatia.
Altfel nu cred ca va rezolva ceva concret.
in general discutiile verbale sunt mai amanuntite si in urma intrebarilor avocatului pot aparea elemente noi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune, hartuire, ordin de protectie mia100001 mia100001 buna ziua, acum 2 luni am fost agresata intr-un loc public, iar de atunci sunt hartuita, individul ma ameninta si ma urmareste zilnic, am facut o plangere ... (vezi toată discuția)
Cerere de interdictie corinuta corinuta As vrea sa imi spuneti daca a auzit cineva de \"cererea de interdictie\" de a se mai apropia de o persoana...in speta fostul concubin o urmareste pe fosta lui ... (vezi toată discuția)
Sunt hartuita telefonic de un individ pe ca nu il cunosc!!!! si de ceva timp a inceput cu agresiuni!!!! iuliana2466 iuliana2466 Buna ziua din nou. In intrebarea anterioara am spus ca sunt hartuita telefonic de un individ care acum il hartuieste si pe sotul meu ( noi locuim separat) , ii ... (vezi toată discuția)