Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordin de restrictie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordin de restrictie

Buna ziua,
Am o problema care nu inceteaza, din contra ia amploare... actuala concubina a fostului sot, ma hartuieste intr-una pe mine si pe copilul meu, ne urmareste peste tot, telefonic pe e-mail, chiar si la gradinita copilului a fost deja in doua locuri...
Ce pot eu sa fac legal sa ii pun ordin de restrictie acestei individe, pentru ca nu se mai poate. Pur si simplu nu vreau sa se mai apropie de mine si de copilul meu.
Inca ceva: daca as deschide o actiune inpotriva ei, unde s-ar judeca la instanta de domiciliu a ei sau a mea si a copilului?
Va multumesc!
ContSters81546, utilizator
Legea nu prea va recunoaste dreptul.
Ma tem ca aveti nevoie de avocat foarte bun ca sa obtineti ceea ce vreti si o sa aveti costuri ridicate.
Va puteti judeca si aiurea si sa aveti mare noroc...fara sa aveti avocat dar slabe sanse dupa parerea mea...
macar puteti in prima faza sa-i faceti o plangere la politie si poate ca va inceta.
Daca sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de amenintare ar putea fi de folos.
Este insa o alta procedura si nu se ajunge la ordin de restrictie.
Nu sesizez ca ar fi vorba de amenintare din descriere, pare mai degraba hartuire, infractiune incriminata in viitorul CP, mai este putin si devine posibila depunerea unei plangeri pentru savarsirea acestei infractiuni.
Nici eu nu am remarcat amenintarea in sensul legii penale dar e posibil sa existe daca ar fi cautata...
Poate ca va merge sa consulte un avocat si sa discute in amanunt situatia.
Altfel nu cred ca va rezolva ceva concret.
in general discutiile verbale sunt mai amanuntite si in urma intrebarilor avocatului pot aparea elemente noi.