Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere de interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere de interdictie

As vrea sa imi spuneti daca a auzit cineva de "cererea de interdictie" de a se mai apropia de o persoana...in speta fostul concubin o urmareste pe fosta lui concubina peste tot, ora de ora...cand iasa din bloc este dupa ea peste tot...nenumarate plangeri la politie in acest sens dar fara nici un rezultat....un agent de politie ia spus femei ca poate sa depuna cerere de interdictie prin instanta pentru a nu se mai apropia de ea, insa din cate se stie nu exista ordin de restrictie, daca la asta se referea politistul, si prin dispecerat 112 acelas sfat la primit.
La ultimul incident politia prin 112 nici nu a vrut sa se deplaseze la fata locului, seara la orele 22,00 fostul concubin s-a urcat in copacul de langa bloc pana la etajul 3 si o urmarea pe fosta lui concubina pe geam(motive de gelozie), aceasta a sunat la 112 si a reclamat fapta iar dispecerul a spus ca ei nu pot sa impiedice pe nimeni sa faca pe maimuta daca asta vrea...este posibila o asemenea abordare din partea organelor de Politie?.....ce poate sa faca femeia asta sa scape de derbedeul asta...are 3 copii cu el si s-a despartit de el pentru ca a fost agresata si abuzata fizic de el ani la randul si acum s-a mutat separat, vrea o viata linistita si fara prezenta lui.
Va multumesc
poate sa depuna plangere la politie pentru hartuire .
Cu greu , si in prezenta unei infractiuni cu privire la viata de familie , sanctionata cu pedeapsa cu inchisoarea mai mare de 1 an , se poate dispune masura de siguranta a interdictiei de a reveni la locuinta familiei .
.
are 3 copii cu el si s-a despartit de el pentru ca a fost agresata si abuzata fizic de el ani la randul si acum s-a mutat separat, vrea o viata linistita si fara prezenta lui.

Insa trebuie sa existe o solicitare a partii vatamate , iar pedeapsa prevazuta pentru infractiunea savarsita trebuie sa fie mai mare de 1 an .

Poate se va linisti daca agentii de politie il "atentioneaza" cu o amenda administrativa si ii pun in vedere efectele actiunilor lui .:)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
roxanel a scris:

poate sa depuna plangere la politie pentru hartuire .

care este temeiul legl pentru hartuirea de care spuneti?
Actualmente , in Codul Penal , nu veti gasi incriminata nicio infractiune de hartuire ..In noul Cod Penal (care nu e inca in vigoare), aceasta exista.

In conformitate cu realitatea legislativa, numai hartuirea sexuala e sanctionata .
.are 3 copii cu el si s-a despartit de el pentru ca a fost agresata si abuzata fizic de el ani la randul si acum s-a mutat separat, vrea o viata linistita si fara prezenta lui.

Daca aceste abuzuri imbaraca forma unei infractiuni , poate fi dispusa masura de siguranta sus mentionata.Sau poate ca prietenul doamnei , in urma unei simple sesizari , isi va remedia comportamentul.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Actualmente , in Codul Penal , nu veti gasi incriminata nicio infractiune de hartuire ..In noul Cod Penal (care nu e inca in vigoare), aceasta exista.

In conformitate cu realitatea legislativa, numai hartuirea sexuala e sanctionata .
.are 3 copii cu el si s-a despartit de el pentru ca a fost agresata si abuzata fizic de el ani la randul si acum s-a mutat separat, vrea o viata linistita si fara prezenta lui.

Daca aceste abuzuri imbaraca forma unei infractiuni , poate fi dispusa masura de siguranta sus mentionata.Sau poate ca prietenul doamnei , in urma unei simple sesizari , isi va remedia comportamentul.;)

aceste lucruri au fost deja aplicate de catre femeie, insa v-am spus fara rezultat, a primit o multime de amenzi, nu-l intereseza oricum nici macar nu le plateste...problema era ce poate sa mai faca din punct de vedere legal acesta femeie sa fie lasata in pace...de acest individ...revin la intrebarea initiala...exista cerere de interdictie?