avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedãri terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedãri terenuri

Parohie ortodoxă am făcut cerere de retrocedare teren arabil în 31.10.2005, la comisia de fond funciar al comunei. Până în prezent am primit din 34 ha doar 5 ha cu titlu de proprietate în 30.11.1995. Am solicitat în 31.10.2005 precum și în 11.12.2013 și restul de teren (29 ha), dar nu am primit nici o rezolvare.
Ce trebuie să facem? Putem primi și restul de teren dacă solicitarea noastră se bazează pe un registru inventar al parohiei din 1 ianuarie 1949, dar în cartea funciară figurează Statul Român?
Aștept răspuns. Vă mulțumim.
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 23:00, 22 Ianuarie 2014
Intreaga suprafata a fost solicitata initial?Aveti motivarea privind situatia celor 29 ha neretrocedate?Sunt cuprinse in Hot.Com.Fd.Func ?
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
nucu$, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa ma las pagubas cu privire la revendicarea unei suprafete de teren? sandu67 sandu67 As vrea sa stiu ce demersuri as avea de facut pentru retrocedarea a aproximativ 10ha, teren arabil care au fost proprietatea unei biserici ortodoxe, al carei ... (vezi toată discuția)
Adresa catre primarie sandel2410 sandel2410 Doamne ajuta! As dori sa ştiu cum sa întocmesc o adresa catre Primarie pentru a ne comunica situatia clara a unei proprietati agricole. Sunt preot intr-o ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe teren extravilan marina2 marina2 Va rog sa-mi spuneti daca pentru terenul arabil extravilan in suprafata de 5 Ha, detinut de catre Parohia ortodoxa a unui sat (cu titlu de proprietate), ... (vezi toată discuția)