Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli pe Intreprinderea individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli pe Intreprinderea individuala

Am o intreprindere individuala si am luat materiale pe intrepridere anul trecut (infiintata in iunie) dar nu am nici un venit , le dau in consum in momentul in care incep sa am venituri?
O a doua problema cu care ma confrunt este ca mai am materiale luate inainte care nu sunt pe firma, ce fac cu ele? sa le fac un proces verbal si sa ataseze o lista de inventariere si sa specific cumva ca le dau in folosinta firmei? Si in acest caz unde le trec ca nu sunt cheltuieli daca nu sunt pe firma nu? Nu stiu cum sa procedez. Ma ajuta cineva ? va rog
Cred ca ideea cu darea in consum va duce mai ales catre intrebarea daca le treceti pe cheltuieli? In cazul contabilitatii in partida simpla, achizitiile le treceti la data din documentul de plata, in registrul jurnal de incasari si plati.
Daca in anul fiscal nu aveti inca incasari, cand veti completa D200, veti avea doar cheltuieli si anul se va incheia cu pierdere.
In anul 2014 cand veti incepe sa aveti incasari si nu mai trebuie sa inregistrati achizitii, anul 2014 se va incheia cu castig.
Dupa ce veti depune D200 pentru anul 2014, se va compensa pierderea anului 2013 cu castigul anului 2014.
In RJIP inregistrati doar cheltuielile pentru care aveti documente de plata pe intreprinderea individuala.
si cu materialele care le am dinanite achizitionate pe numele meu, ce fac cu ele?