Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei alimentare

Buna ziua. in urma divortului, de comun acord, divort cu un copil minor, parintii au custodie comuna, tatal trebuie sa plateasca pensie alimentara( 25% din salariu). Sentinta a devenit definitiva si irevocabila in luna ianuarie 2014. Tatal e obligat sa plateasca din urma, respectiv 6 luni din urma + ceea ce urmeaza lunar. Dar referitor la lunile din urma, el refuza sa dea banii o data , respectiv vrea sa imparta suma in 25 luni. Exista vreo parghie legislativa prin care sa fie obligat sa returneze banii cat mai repede posibil?
Multumesc anticipat.

Pentru suma restanta aveti posibilitatea sa procedati la executarea silita a debitorului, sens in care este necesar sa legalizati hotararea ( daca n-ati legalizat-o) si sa va adresati unui executor judecatoresc in acest sens.
Trebuie sa existe si bunuri pe care sa le executati silit! Daca are doar salariu, se va face poprire, iar, potrivit legii, nu ii poate opri lunar mai mult de 1/2 din veniturile salariale!
Va multzumesc mult pentru raspunsuri.