Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Model cerere catre unitate conform OUG 111/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Model cerere catre unitate conform OUG 111/2010

buna ziua!ma puteti ajuta cu un model de cerere pt concediu crestere copil adresata angajatorului,conform OUG 111/2010?am nevoie pt sotul meu care beneficiaza de o luna de concediu crestere copil si trebuie sa intocmeasca dosarul pt indemnizatie.multumesc
Nu exista un model tip in acest sens. Se formuleaza o cerere in care faceti referire la articolul din legislatie referitor la acordarea concediului crestere copil.

Domnlule Director/Administrator

Subsemnatul ...................................... , angajat la ............................................ , in functia de ............................................................... va rog sa-mi aprobati cererea pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si, totodata, sa dispuneti suspendarea contractului individual de munca, in temeiul art.25 alin.1 din OUG nr.111/2010 si art.51 alin.1 lit a C.mun., incepand cu data de ....... . pana la data de .....

Data
Semnatura

Cererea trebuie insotita de certificatul de nastere al copilului, in copie.
multumesc