avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 263/2010

Buna ziua,
Se poate iesi la pensie conform legii 263/2010, in sensul ca acei ani petrecuti in serviciu avand incadrarea in conditii deosebite de munca sa se transforme in 3 luni de varsta pt fiecare an lucrat in conditii deosebite? Am observat ca normele metodologice sun publicate in MO inca din 2011...cand au de gand sa aplice aceasta lege?
Cel mai recent răspuns: morys , utilizator 20:29, 24 Ianuarie 2014
100% = 27 de ani si 3 luni.
65-6=59 limita de varsta.
imi puteti spune unde pot sa gasesc formula unei calculatii exacte?
perioadele de 75,80,90% se transforma in 100%?
se aduna doar anii intregi aferenti perioadelor de conditii grupa a ll-a si conditii deosebite de munca sau se ia in calcul si lunile intregi aferente acestor perioade?
exemplu:
2 perioade ... 5 ani si 7 luni ... si 3 ani si 9 luni
varianta 1: total= 5 + 3 = 8 ani
se va reduce varsta cu 2 ani?

varianta 2: 5 ani si 7 luni + 3 ani si 9 luni = 9 ani si 4 luni
se va reduce varsta cu 27 luni adica 2 ani si 3 luni ?

care varianta este corecta
Se transforma totul in 100%:
Ani,luni si zile.
Se face totalul,tot in ani,luni si zile.
Se acorda stagiu aferent doar de la 6 de grupa II- ain sus.
Reducerea se face din:

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare realizat in conditii deosebite (ani impliniti) Reducerea varstei de pensionare cu:
Ani Luni
6 1 -
8 1 6
1o 2 -
12 2 6
14 3 -
16 3 6
18 4 -
20 4 6
22 5 -
24 5 6
26 6 -
28 6 6
30 7 -
32 7 6
35 8


Varianta 1-pentru 8 ani,reducerea este de 1 an si 6 luni.Se vade in tabel.
Varianta 2-se reduce varsta tot cu 1 an si 6 luni.Se vede in tabel.
Daca vorbim de stagiu aferent,atunci:
Varianta 1 -2 ani(3 luni la 1 an).
Varianta 2 -2 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
deci confor calculelor mele adunand an cu an luna cu luna si toate zilele imi rezulta 28 ani 9 luni si 81 zile ceea ce in tabel inseamna 6 ani si 6 luni ... este corect?
Eu am transformat si mi-a iesit 27 de ani si 3 luni.
Pentru acestia v-am dat un raspuns.
Daca transformarea d-vostra v-a dat 28 de ani,11 luni si 19 zile luati reducerea care o doriti din tabel.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a. Dragos_Scarlat Dragos_Scarlat Buna ziua, am incercat sa gasesc articole pe internet cu privire la pensionarea cu ajutorul grupei a ll-a la limita de varsta insa doar pe acest forum consider ... (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare procesomanul procesomanul Buna ziua, Mi s-a emis trei decizii de pensionare in functie de documentele depuse la dosar, referitor la grupele de munca astfel: decizia 1 avem: grupa l ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei de pensionare grupa 1,2 manolachecorina manolachecorina Ma numesc Pirciu Constantin, nascut in 01.03.1958. Am vechime in munca 39 de ani fara stagiul militar. In anii acestia am lucrat in grupa 2 si grupa 1 astfel: ... (vezi toată discuția)