Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 263/2010

Buna ziua,
Se poate iesi la pensie conform legii 263/2010, in sensul ca acei ani petrecuti in serviciu avand incadrarea in conditii deosebite de munca sa se transforme in 3 luni de varsta pt fiecare an lucrat in conditii deosebite? Am observat ca normele metodologice sun publicate in MO inca din 2011...cand au de gand sa aplice aceasta lege?
100% = 27 de ani si 3 luni.
65-6=59 limita de varsta.
imi puteti spune unde pot sa gasesc formula unei calculatii exacte?
perioadele de 75,80,90% se transforma in 100%?
se aduna doar anii intregi aferenti perioadelor de conditii grupa a ll-a si conditii deosebite de munca sau se ia in calcul si lunile intregi aferente acestor perioade?
exemplu:
2 perioade ... 5 ani si 7 luni ... si 3 ani si 9 luni
varianta 1: total= 5 + 3 = 8 ani
se va reduce varsta cu 2 ani?

varianta 2: 5 ani si 7 luni + 3 ani si 9 luni = 9 ani si 4 luni
se va reduce varsta cu 27 luni adica 2 ani si 3 luni ?

care varianta este corecta
Se transforma totul in 100%:
Ani,luni si zile.
Se face totalul,tot in ani,luni si zile.
Se acorda stagiu aferent doar de la 6 de grupa II- ain sus.
Reducerea se face din:

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare realizat in conditii deosebite (ani impliniti) Reducerea varstei de pensionare cu:
Ani Luni
6 1 -
8 1 6
1o 2 -
12 2 6
14 3 -
16 3 6
18 4 -
20 4 6
22 5 -
24 5 6
26 6 -
28 6 6
30 7 -
32 7 6
35 8

Varianta 1-pentru 8 ani,reducerea este de 1 an si 6 luni.Se vade in tabel.
Varianta 2-se reduce varsta tot cu 1 an si 6 luni.Se vede in tabel.
Daca vorbim de stagiu aferent,atunci:
Varianta 1 -2 ani(3 luni la 1 an).
Varianta 2 -2 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
deci confor calculelor mele adunand an cu an luna cu luna si toate zilele imi rezulta 28 ani 9 luni si 81 zile ceea ce in tabel inseamna 6 ani si 6 luni ... este corect?
Eu am transformat si mi-a iesit 27 de ani si 3 luni.
Pentru acestia v-am dat un raspuns.
Daca transformarea d-vostra v-a dat 28 de ani,11 luni si 19 zile luati reducerea care o doriti din tabel.