avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: in 2012 am primit permisiunea sa ma retrag ca asociat dintr-un SRL in urma unei hotarari judecatoresti. Cu aceasta ocazie instanta a stabilit si noile cote societare pentru asociatii ramasi.
Respectiva hotarare continea mai multe puncte. O parte dintre acestea au fost contestate si se afla in faza de recurs.
Cu alte cuvinte, respectiva hotarare este irevocabila (nefiind recurata de niciuna dintre parti), insa nu exista un document care sa ateste acest lucru.
Ce se intampla: anul acesta un alt asociat a solicitat iesirea, iar ceilalti au fost de acord. Urmatorul pas a fost sa depuna documentele la Registrul Comertului, incercand sa opereze si retragerea mea: 2 in 1. Acest lucru fara sa ma fi convocat, fara sa ma fi informat. Intrebarea mea este urmatoarea: Va aproba Registrul Comertului aceasta modificare in aceste conditii? Ar mai fi de precizat faptul ca, in urma retragerii mele, fiecare asociat a primit cateva noi procente, insa neoperand modificarea, acum avem urmatoarea situatie: cf. celui mai recent act constitutiv respectivul asociat detine 20 %, iar conform sentintei judecatoresti 23%. Asadar, asociatul care urmeaza sa se retraga cedeaza 23% din actiuni unui alt asociat. Se poate asa ceva? E conform legii? Sau cum ar trebui sa se faca?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Registrul comertului refuza punerea in aplicare a unei hotarari judecatoresti BMV BMV Buna seara, Am urmatoarea situatie: in 2010 am facut cerere de retragere asociat dintr-un SRL. Ceilalti asociati s-au opus, asadar am promovat o actiune in ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat BMV BMV Am urmatoarea situatie: am o hotarare judecatoreasca in baza careia ma pot retrage dintr-un SRL. Bineinteles ca ceilalti asociati nu au facut modificarea la ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale fara semnare aga wwitza wwitza Buna ziua. Am urmatorul caz: o societate comerciala cu trei asociati( x are 50%, y 40% si z 10%). X si Z sunt si administratori (unul fara altul, cf act ... (vezi toată discuția)