Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600 pentru II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600 pentru II

Buna ziua. Revin cu o nedumerire in privinta acestei declaratii 600. Pe anul 2013 am estimat un venit impozabil de 1000 RON. Am platit impozitul 160 RON plus CASS 56 RON. La incheierea anului 2013 rezultatul a fost de 1200 RON profit (intreprinderea a inceput activitatea in Iunie 2013). Pentru anul 2014 am estimat un venit de 2000 RON. Mentionez ca nu lucrez cu CIM, altfel totul era mai usor....La 31.01.2014 trebuie depusa declaratia 600. As vrea sa stiu care este plafonul maxim care trebuie sa-l aiba o intreprindere individuala pentru a depune sau nu aceasta declaratie.Pe baza carui venit depun declaratia: pe anul 2013 sau estimat pe 2014?
Buna seara,

Potrivit punctului 32 din Normele art.296^22 din CF, contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor.
Plafonul minim pentru anul 2014 este 805 lei. Determinarea venitului se face proportional cu lunile de activitate astfel: 1.200/7=172 lei.
Fata de cele de mai sus considere ca pentru anul 2014, nu datorati contributie de asigurari sociale.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil