Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa cu suspendare???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa cu suspendare???

Buna ziua,
As dori sa va adresez urmatoarele intrebari.
O persoana a fost condamnata la 4 ani de inchisoare cu executare pentru furt calificat. A fost eliberata conditionat. Intre timp a mai aparut un dosar in care are calitatea de invinuit intr-un dosar de inselaciune. Mentionez ca aceste fapte s-ar fii petrecut inainte de executarea pedepsei mai sus mentionate.
Si acum intrebarile:
1. Dupa ce s-a executat pedeapsa pentru prima fapta, exista posibilitatea de a primi pedeapsa cu suspendare pentru a doua fapta?
2. Pedepsele se pot contopii?
3. Daca dosarul este inca la parchet si partile se impaca, exista posibilitatea incetarii urmaririi penale?
asa cum este posibil ca eu sa fiu condamnat in 2008 la o fapta de furt calificat facuta in 2006 la inceputul anului,si abia in 2014 adica dupa 8 ani sa se emita mandat de arestare pe numele meu,dupa ce in prealabil de 8 ani nu am mai comis nici o infractiune,lucrez de 7 ani la aceeasi firma cu referinte excelente si am o familie acum...si nu am stiut despre dosar ca sunt plecat inafara din 2006
nu poate nimeni sa raspunda de ce a durat 8 ani,nu?
rodica1985, utilizator
Oare conform noului cod, in cazul de mai sus intevine prescrierea faptei, chiar daca dosarul nu a ajuns la instanta inca?
In ce termen se prescrie aceasta fapta, tot 5 ani ca la majoritatea?