avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste daunele pt inundatiile produse de tevile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste daunele pt inundatiile produse de tevile comune dintr-un bloc

Buna ziua! Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema, daca se poate. S-a spart o teava comuna de apa rece in apartamentul meu care este situat la et 3 al unul bloc de 8 et. A fost anuntata asociatia,asociatia a trimis din partea ei un instalator,pe care l-am platit eu,am cumparat piesele tot eu,s-a facut verificare,totul fara probleme! a doua zi,in timp ce eram de servici a cedat ceva si au fost inundati vecinii de la et 2 si 1.Mi s-a transmis ca vecinul de la et 2 m-ar da in judecata pentru paguba facuta.Ce a r trebui sa fac eu? Va multumesc anticipat!
Foarte rau ca l-ati platit dumneavoastra, este parte comuna si trebuia sa suporte asociatia, iar de dat in judecata vecinii sa dea asociatia nu pe dumneavoastra.
Legea 230/2007 Art. 34. - (1) Administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari.

Responsabilitatea pentru intretinerea si reparatia partilor comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun revine in exclusivitate asociatiei de proorietari
A fost anuntata asociatia,asociatia a trimis din partea ei un instalator


Daca asociatia de proprietari a inteles sa trimita un instalator,pe cale de consecinta acesta raspunde pentru interventia realizata,concomitent si prejudiciile generate de slaba calitate a executiei
Exista document justificativ pentru prestatia instalatorului ?
nu exista nici un document justificativ pt executia instalatorului.
s-a facut verificare,totul fara probleme

Cine a facut verificarea ?
Daca exista probe temeinice care sa dovedeasca ca defectiunea care a generat si favorizat evenimentul care a cauzat prejudicii vecinilor de la etajuln1 si 2 intereseaza partea comuna de instalatie,atunci sunteti teoretic absolvita de responsabilitate
Pentru a indeparta orice suspiciune sau interpretare,ar fi de preferat sa existe o expertiza tehnica care sa concluzioneze aspra statutului instalatiei care a generat inundatia
Totodata,in situatia in care instalatorul a fost trimis de catre asociatia de proprietari,se impune sa contactati personal presedintele de asociatie pentru clarificarea responsabilitatii
Instalatorul trimis de catre asociatia de proprietari este instalator autorizat ?
Ultima modificare: Luni, 27 Ianuarie 2014
ynocentta, utilizator
La intrebarea din titlul topicului in care intrebati cine plateste pagubele, raspunsul nu poate fi decat : presedintele= paznicul lucrului.

Alte discuții în legătură

Avarie la teava comuna de apa calda 0746552334 0746552334 Sunt un proprietar de apartament din Constanta si am o avarie la teava comuna de apa calda ,in spatiul apartamentului meu .I-am adus la cunostinta faptic ... (vezi toată discuția)
Refuz presedinte indeplinire obligatii laau laau Ma aflu in urmatoarea situatie: un racord din conducta principala apa rece se fisureaza in dreptul apartamentului meu. Ajung la domiciliu in 3 ore (zi de ... (vezi toată discuția)
Salut tuturor. am o problemă cu proprietarul de la apartamentul ... CosminGabriel93 CosminGabriel93 Salut tuturor. Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul de sub apartamentul meu. Dânsul a făcut unele renovări prin apartament și cel mai ... (vezi toată discuția)