Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... amenda circulatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

amenda circulatie

Am primit o amenda de circulatie in august 2013 in judetul Braila.
Am achitat jumatate din amenda(conform legii) pe loc la agentul de politie, pentru care am primit chitanta.
Astazi(27.01.2014) am primit instiintare de plata de la Fisc Constanta(localitate in care locuiesc) pentru amenda de circulatie din august 2013, ca amenda neplatita.
Ce trebuie sa fac ?
Un politist distrat, probabil nu a completat in raportarea lui decat nr. procesului verbal, nu si nr. chitantei cu care i-ati platit.
Trebuia sa mergeti la Directia taxe si impozite din primaria Constanta si sa lasati, cu nr. de inregistrare/ data sau cu semantura de primire de la functionarul care a emis somatia de plata, o copie dupa chitanta primita de la agentul de politie. Vi se va anula somatia de plata.