avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate: este necesara pentru pasaport cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate: este necesara pentru pasaport cu rezidenta in Olanda?

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

- momentan am rezidenta permanenta in Olanda (aici locuiesc si muncesc); am permis de rezidenta valabil
- am pasaport romanesc dar cu rezidenta in Romania (Neamt); pasaportul expira peste cateva luni
- am carte de identitate romaneasca expirata de foarte mult timp

Intrebare: pentru obtinerea unui pasaport romanesc nou prin consulat imi mai trebuie carte de identitate romaneasca valabila? In detaliu, trebuie sa merg in tara si sa-mi fac carte de identitate noua pentru a obtine un nou pasaport? Mentionez ca pe pasaportul nou as dori mentiunea de rezidenta in Olanda.
Daca acea carte de identitate este necesara, cum se poate obtine avand in vedere ca eu nu mai locuiesc in Romania si nu am adresa in Romania?

Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
luizaABC, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 18:30, 29 Ianuarie 2014
Se pot depune actele la consulat.
Pentru pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate nu aveti nevoie de cartea de identitate in termen de valabilitate - e bine ca o aveti si asa expirata, sa o luati cu dvs. cand depuneti actele pentru ca s-ar putea sa v-o ceara.
Aveti grija sa nu expire si pasaportul, daca depasiti termenul nu scapati de venirea in tara.

Gasiti aici documentele de care aveti nevoie:
[ link extern ]
Va multumesc frumos pentru informatii.
Cu placere, sa va fie de folos :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport cetatean roman cu domiciliul in strainatate, se poate evita statutul acesta ? dan_daniel dan_daniel Sunt cetatean roman, locuiesc intr-o tara UE de vreo 3 ani de zile unde am obtinut si rezidenta. Pasaportul romanesc mi-a expirat acum 1 an si jumatate dar ... (vezi toată discuția)
Act de identitate si pasaport expirat pentru cetatean roman cu resedinta in strainatate. CristinaBadina CristinaBadina Fiica mea s-a casatorit in Statele Unite in urma cu cateva luni, locuieste acolo, si a obtinut geen-card-ul. Intre timp i-a expirat Pasaportul iar Cartea de ... (vezi toată discuția)
Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)