Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despagubiri ca urmare a concedierii ilegale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despagubiri ca urmare a concedierii ilegale

Se calculeaza si contravaloarea tichetelor de masa?
Multumesc
Eu gandesc asa: daca instanta de judecata il repune in drepturile avute anterior atunci anterior a avut si dreptul de a se prezenta la lucru. Acest drept i-a fost interzis de angajator prin concediere ilegala. Deci trebuie sa primeasca c/val. tichetelor de masa.
Ati fost repus in situatia anterioara intrucat instanta a apreciat ca a fost vorba despre o concediere ilegala.
Operand principiul juridic restitutio in integrum, puteti interpreta ca "salariatul a fost prezent la lucru" in acea perioada.
Dupa mine, prezenta la lucru este o obligatie a angajatului, nu un drept, este ca si cum ai spune "plata facturii telefonice este un drept al abonatului". Dar ma tem ca discutia devine prea "teoretica".

Pt d-na Gabriela Pintea: sa presupunem ca respectivul salariat era angrenat inainte de concediere intr-o lucrare colectiva (un proiect, etc), intre timp lucrarea a fost terminata cu succes si cei implicati au primit un bonus substantial. Dim moment ce salariatul concediat a fost prezent la locul de munca (virtual, conform principiului amintit) nu cumva are el dreptul si la acel bonus?
Instantlife, utilizator
Sigur, putem sa presupunem cate in luna si in stele dar angajatul respectiv va primi toate drepturile:
1. conform hotararii judecatoresti;
2. care rezulta din actele normative in vigoare, acte care au legatura directa cu calitatea de angajat a acestuia.