Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita obligatorie de asigurare a casei
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita obligatorie de asigurare a casei

Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un raspuns: n 2007 am cumparat un apartament cu credit ipotecar la care am incheiat si o polita de asigurare a locuintei pentru toata perioada creditului. Acum banca mi-a comunicat ca desi aceea polita este in vigoare, conform legii statului, adica asigurarea obligatorie a locuintei, tb sa mai fac o asigurare, fie la ei fie la alta firma!asa este?
Este vorba despre asigurarea obligatorie. Polita dvs ramane valabila, dar ptr evenimentele asigurate in baza politei obligatorii (cutremur, inundatii, alunecari de teren...) se despagubesc daune de pana la 20.000 euro.
Cautati/urmariti detalii in subiectele identice frecvent discutate pe forum.Un exemplu aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Da, va trebui sa incheiati si asigurarea obligatorie PAD la una din societatile agreeate.
Acordati atentie detaliilor.Nu va cere nimeni o dublatre a asigurarii ci completarea celei existente, conform modificarilor legislative.
nucu$, utilizator