Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reglementare in Codul Muncii urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reglementare in Codul Muncii urgent

Buna ziua..as avea nevoie de un raspuns cat mai urgent daca se poate..
In situatia in care o societate lucreaza cu muncitoi necalificati si doreste sa ii "schimbe" in muncitori calificati este posibil? am inteles ca exista o reglementare in codul muncii.. sau situatia in care esti angajat ca si pavator de exemplu si vrei sa modifici in dulgher..sper ca m-am facut inteles.. va multumesc mult
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri..si daca doream sa comit vreo infractiune nu intrebam de reglementare legala - colegul de mai sus.. inca o data..va multumesc!
Imi cer scuze daca v-am ofensat.
Sunt situatii in care beneficiarul (care poate fi si statul roman) solicita (ex: licitatie) ca firmele prestatoare sa aiba un anumit numar de personal calificat. Daca intr-o astfel de situatie (care ulterior ar putea face obiectul unei cercetari penale, din varii motive) prestatorul intocmeste CIM pt unele persoane, pe diferite functii, pt care acestea nu sunt calificate, ar putea avea probleme legale (ex: se poate intrepreta ca fraudare a licitatiei).
Cred ca acum intelegeti ce am vrut sa spun.
da am inteles, nicio problema..va multumesc pentru raspuns..o zi buna!