avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... ce inseamna "acvirare"?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

ce inseamna "acvirare"?

va rog foarte frumos sa-mi dati o definitie a acestui cuvand sau macar niste expilcatii cu privire la sensul acestui cuvant.
va multumesc
nu exista un astfel de termen. Ca sa te convingi caura cu google pe net - e cel mai simplu. Ca sa fii sigur vezi Dex-ul.
nu exista???????
si totusi intr-o incheiere judecatoreasca se prevede acest cuvant in urmatorul context " se acorda un nou termen de judecata in vederea acvirarii dosarului....."
eu nu am gasit acest cuvant nici intr-un dictionar juridic si nici pe dexonline.
in principu cam banuiesc ce inseamna dar as mai dori ceva pareri.
va multumesc
Si eu am intlanit termenul in incheieri, am inteles ca se referea la un dosar care s-a unit cu fondul cauzei.
ave, intr-adevar putini sunt cei care stiu semnificatia termenului
el exista, si am invatat despre el de la profesorul murzea cristinel de la universitatea transilvania din brasov..
ideea e ca faceam drept roman si vorbeam despre pretori la acea data..
fortuna vis,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separare bunuri Paula17 Paula17 Buna ziua! As dori sa stiu daca se poate face separare de bunuri la notar, si daca in urma acesteia pot cumpara un imobil pe numele meu care ulterior nu ar ... (vezi toată discuția)
Definirea unor termeni folositi in justitie peraspera peraspera Dintr-o discutie anterioara am retinut ca exista astfel de situatii. Mai mult de una, pe care o cumosc eu. O exceptie de neconstitutionalitate ridicata tocmai ... (vezi toată discuția)
Definirea zilelor calendaristice si a zilelor lucratoare ioshi ioshi Buna ziua Stie cineva daca exista definiti in vreo lege termenii de \\"zile calendaristice\\" si de \\"zile lucratoare\\". Am probleme cu termenul de zile ... (vezi toată discuția)