Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DIICOT-ul vrea sa dau 40 000 euro. Eu nu vreau sa le ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DIICOT-ul vrea sa dau 40 000 euro. Eu nu vreau sa le dau parola

Am urmatoarea problema: Am fost identificat de catre DIICOT, cum ca as fi partajat mai multe fisiere video si audio pe anumite programe: DC++ si Bittorent. HardDisk-ul meu este encryptat si nu vreau sa-i dau parola la procuror. El este nervos foc pe mine. Daca mai vine cu ceva ordonanta de la judecatorie ma poate obliga sa-i dau parola? E ca si la alcool, cu refuzul de-a da probe biologice? Este in favoarea mea faptul ca nu se stie in mod clar ce se afla pe harddisk ? Din milioane de utilizatori romani am fost arestati doar eu si prietenul meu. Citii prin presa cum ca ar trebui sa dam cam 40,000 euro. E cam mult...

Daca nu ii dau la nenea de la DIICOT parola ce pot pati?

Nu are cum s-o sparga, nu vreau sa zic motivele tehnice dar nu are cum.

Fara a putea dovedi continutul hard-ului, teoretic nu ar putea nici sa va dovedeasca vinovatia. Daca este adevarat ce spuneti, parerea mea e ca va aflati intr-o situatie periculoasa si ar fi foarte bine sa va angajati un avocat bun. V-as sugera sa angajati ce-l mai bun avocat pe care il gasiti.
PS: am mai auzit de cineva care ar fi patit asa ceva si a sustinut ca a uitat parola, ca doar se intampla des...

LuchianSeb, utilizator
Printr-un ordin judecatoresc se poate dispune spargerea parolei de catre o persoana specializata.
Nu exista "nu se poate" sparge parola. Asa au crezut si cei de la NASA, Pentagon, a.s.o..
Probabil ati comercializat fisierele descarcate de pe torenti si asa ati fost prins.
Da, se poate sparge parola in mod legal daca autozizeaza instanta aceasta operatiune.
Nu, nu se poate sparge o astfel de parola. La parola folosita le-ar lua, cu cel mai puternic calculator care se poate gasi la vanzare in jur de 100 de milioane de miliarde de ani :D :D :D
Tot harddisk-ul este encryptat de mai multe ori. Sa va dau un exemplu ... un banker, acuzat de mari fraude avea codat hard-ul cu exact soft-ul pe care il folosesc si eu. Autoritatile din tara lui au incercat timp de 6 luni sa-i sparga parola. Nu au reusit. Asa ca au trimis hard-ul in USA la FBI. FBI-ul a incercat timp de 12 luni in continu cu un program de ghicit parole... nu au reusit. De ce de ghicit parole, si nu de luat parole in serie? ...Pentru ca ar fi prea multe combinatii ... Au trimis inapoi hard-ul in tara de bastina. Si au mai fost unii traficanti de droguri foarte cautati, dar foarte cautati... FBI-ul cu NSA de 15 luni tot incerca...

deci ... laptopul ala... nu va fi deschis nici daca se da procurorul peste cap, mie doar sa nu mi se puna in carca faptul asta, sa fiu eu cel considerat vinovat si suspect pe asa probe.Stiti ? procurorii scriu ca esti vinovat si daca nu te prezinti la audieri, fugi din tara,etc...

Pana acuma a facut asa: A emis procurorul ordnanta sa-i dau parola!!! mi-a zis ca nerespectarea unei ordonante a procurorului e caz penal !!! am zis ca am uitat, si imi trimite exact acelasi lucru seful lui !!!! -> procuror sef directie teritoarila,

NU AM BANI DE AVOCAT!!!! deci va trebui sa ma descurc din micile sfaturi de pe aici !
Aici e link-ul cu stirea: [ link extern ]