Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie proces verbal

Buna ziua,
am depus contestatie la un proces verbal de circulatie deoarece nu era lizibil.
Politia a raspus, a adepus intampinare si anexat procesul verbal tehnoredactat ca sa fie lizibil. Va rog frumos sa-mi spuneti cat de legal este? ce articole de lege ii acopera si cum as putea eu sa le raspund in instanta. Multumesc
Daca evidentiati in cuprinsul PV contraventie prezentat de intimata aspecte care pot conduce la anularea acestuia,puteti sa va sustineti plangerea inaintata instantei
Daca nu exista elemente/aspecte care sa conduca la anularea PV,analizati varianta solicitarii inlocuirii amenzi cu avertisment
este legal cum au procedat. lecturati art 16 si 17 din og2/2001 cu privire la regimul contraventilor, daca identificati vreun motiv de nulitate pt a putea invoca.
verificati corecta incadrare si sanctionare a faptelor, propuneti martori, alte probe pt a va sustine nevinovatia

succes!