Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu ingrijire copil

Buna ziua!
Daca un salariat nu se intoarce la serviciu dupa cei doi ani se face incetarea suspendarii si apoi concediere.
Cum se face incetarea suspendarii?Este un formular aparte sau?
Multumesc.
dcozma are dreptate. In acest caz nu se reia contractul de munca, in cazul in care salariata nu se prezinta le servici sa faca cerere pentru reluarea CIM, se face cercetare disciplinara urmand ca salariata sa fie concediata disciplinar....
Cu tot respectul, dar va contrazic.
Ce fel de cercetare disciplinara pentru absente nemotivate puteti efectua in condtiile in care raporturile de munca cu angajatul in cauza sunt suspendate?

In plus, daca in prima faza nu reglementati situatia suspendarii contractului de munca al angajatei si purcedeti la efectuarea cercetarii disciplinare, incalcati prevederile Codului Muncii:
"Art. 59. - Este interzisă concedierea salariaţilor:
a) pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă,
culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială,
apartenenţă ori activitate sindicală;
b) pentru exercitarea, în condiţiile legii, a dreptului la grevă şi a drepturilor sindicale.
Art. 60. - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă
de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul
copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;"

Procedura expusa de tutorvaleriu este cea corecta iar baza legala este atat OUG 148 cat si Codul Muncii, sa nu mai vorbim de CCM la nivel de unitate si/sau Regulamentul Intern care ar trebui sa reglementeze acest aspect.

In continutul deciziei de suspendare pentru acordarea concediului de crestere copil este stipulat clar perioada in care se suspenda contractul de munca, obligativitatea revenirii la locul de munca a angajatului la implinirea varstei de 2 ani a copilului (sau 3 ani in cazul copilului cu handicap) precum si reglementarea posibilitatii de revenire la munca , mai devreme de 2 ani (sau 3 ani), stiind cu totii ca in perioada concediului de crestere copil, angajatul in cauza este titular pe post.
crimson, utilizator
(2) În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.Art.267 C.muncii