Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract inchiriere de la circa financiara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract inchiriere de la circa financiara

Buna seara spuneti -mi ,poate propietarul rezilia un contract de inchiriere incheiat pe 5 ani la circa financiara dintre chirias si propietar .Mentionez ca in contract nu este specificat clauza de reziliere .ci doar ca contractul incepe din data de si se termina in data de....
Teoretic poate rezilia contractul de locatiune,pentru varii motive,inclusiv ca urmare a neachitarii obligatiilor de catre locatar
Proprietarul din simpla lui dorinta nu poate sterge in contract de inchiriere de la circa financiara. Doar in cazul in care exista un Acord de Incetare sau o hotarare judecatoreasca. In principiu rezilierea are caracter judiciar adica degeaba este un pact comisoriu de orice grad ca pana nu spune instanta ca e reziliat proprietarul nu poate face nimic pana la expirarea contractului.