Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat

Buna ziua,

Ce se poate intampla cu o SC... SRL in momentul cand expira contarctul de comodat pentru sediul social? Cumva se dizolva societatea?
daca se dizolva ce se intapmpla cu aceasta societatea si cu datoriile acestei societati.

Va multumesc.
Daca va expira dovada sediului, dupa o perioada (rezonabila), Registrul Comertului va cere dizolvarea societatii dvs. Dupa o alta perioada rezonabila (in care puteti depune actele de prelungire pentru sediu), se va declansa procedura de lichidare si mai apoi de radiere.
In procedura de lichidare se va numi un lichidator, iar de aici incolo este treaba sa si a tribunalului. Eventualele datorii ori vor fi sterse, ori vor fi platite de catre cei vinovati de producerea lor, de la caz la caz.