avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cand fac contestatie la executare ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cand fac contestatie la executare ?

1. in iul 2007 am facut un credit cu buletinul in baza salariului
2. creditul a fost facut pe o perioada de 5 ani
3. din sept 2010 nu am mai platit
4. in mart 2011 banca a cerut exec silita si in mai,iun,iul mi-au fost retinuti bani din pensie, dupa care poprirea a fost sistata
5. eu am fost convinsa ca poprirea se va face in continuare in vederea achitarii
6. in per iun-iul 2011 m-au sunat cei de la kruk si au zis ca trebuie sa le platesc lor, iar eu le-am spus ca platesc bancii prin poprire pe pensie
7. de la acea convorbire nu am mai primit nici-o instintare de la nimeni, dar am constatat ca s-a sistat poprirea
8. azi am in fata o incheiere data in camera de consiliu a judecatoriei prin care sunt instintata ca s-a incuvintat executarea silita pentru o suma mai mare decat aceea pe care o mai aveam de plata
9. curios este ca in prima parte incheierea vorbeste de mine si-mi spune o anumita suma pt care incuvinteaza executarea silita, in adoua vorbeste despre despre un alt nume care are o alta suma de plata, iar in final dispune ca incuvinteaza executarea pentru suma din prima parte
10. cind fac contestatie ? astept sa primesc o comunicare de la executor ?
11. pentru ca eu nu mai locuiesc la aceeasi adresa, daca nu intru in posesia documentului pierd posibilitatea contestarii ?
Cel mai recent răspuns: stef56 , utilizator 16:19, 31 Ianuarie 2014
Cum si la ce domiciliu ati primit comunicarea incheierii de incuvintare a executarii silite ? Ati primit si o somatie de la executor?

In mod normal termenul de introducere a contestatiei este de 15 zile de la data cand ati primit somatia de la executor.
incheierea am vazut-o eu la dosar
nu am primit inca nimic de la executor pentru ca practic nici nu s-a racit hotararea
inteleg ca am 15 zile de la comunicarea facuta de executor
trebuie s-o semnez ?
Nu aveti nimic de semnat. Dovada datei se face cu stampila postei de pe comunicare.
voi gasi o solutie sa intru in posesia comunicarii executorului
imi sugerati sa iau eu legatura cu el ( pentru ca el nu ma va gasi-nu mai locuiesc acolo)
deduc din ceea ce spune instanta ca la dosar exista o copie a contractului de cesiune si mai multe notificari
eu nu am primit nici-o notificare
instanta mai face vorbire de o alta incheiere a unui alt executor di nov 2011 care a dispus inregistrarea cererii de executare silita in registrul general de dosar si deschiderea dosarului de executare nr 1372/e/2013 in baza titlului executoriu reprezentat de ctr de credit ( numarul si data contractului privind creditoarea kruk si debitorul wwww aaaa care nu sunt eu) pentru suma de ( care este o alta suma decat cea care mi se imputa mie la inceput )
pentru aceste motive:
admite cererea formulata de executorul meu de data asta si pentru suma mea
fara cale de atac
nu mai pricep nimic !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admisa cerere de executare silita ContSters425629 ContSters425629 Doresc sa fac contestatie la executare silita,la un credit din luna 07.2005 incheiat la Banca Romaneasca in valoare de 10.000 lei pe termen de 5 ani care a ... (vezi toată discuția)
Executare silita danairi danairi am 2 executari silite : 1.incuvintata de judecatorie la solicitarea expresa a bancii in ianuarie 2014 unui executor .am semnat o esalonare si am platit toata ... (vezi toată discuția)
Somatie plata CristiBH CristiBH Buna ziua Situatia este cam asa. In 2007 am luat un credit de la Raiffeisen. In 2011 am ramas fara loc de munca si am intrat in imposibilitate de plata. ... (vezi toată discuția)