avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa mama

in urma decesului mamei am ramas 4 frati buni dupa mama, patrimoniul ei este 1/2 dintr-un apartament. ce cote revin fiecaruia dintre frati? cealalta jumatate de apartament este mostenita de unul dintre frati in urma decesului tatalui in 2007 pentru care a fost facuta deja succesiune inca din 2007. pana a nu muri mama in cartea funciara erau trecuti 1/2 mama si 1/2 fratele, murind mama acum 1/2 a mamei trebuie impartita la 4 frati?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:10, 31 Ianuarie 2014
partea mamei se imparte egal intre toti copiii ei.
Fratele avand deja 1/2 va avea acum cu tot cu cota mamei 5/8 iar ceilalti frati 1/8 fiecare!
Sau 62,5 % fratele care deja are 50% iar restul celorlalti 3 frati 12,5 fiecare!
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2014
justice86, utilizator
multumesc pentru raspuns
Mama dv. nu era casatorita cu tatal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tata andrugrasu andrugrasu Buna ziua. Ma intereseaza astazi ce prevede legea in urmatoarea speta: Tatal meu este decedat. Mama traieste. Noi suntem 3 frati. Mama si cu tatal nostru au ... (vezi toată discuția)
Mostenire...ajutorr elisabeta11 elisabeta11 buna ziua!! In urma decesului tatalui vreau sa deschid taxa de succesiune, mama traieste,si suntem 5 frati.... intrebarea mea este: cat la suta din ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei tatalui Floryyn1983 Floryyn1983 Buna ziua! Mama mea a murit acum 7 ani iar tata s-a recasatorit de curand cu o femeie care incearca din rasputeri sa obtinaun loc unde sa isi petreaca ... (vezi toată discuția)