Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa mama

in urma decesului mamei am ramas 4 frati buni dupa mama, patrimoniul ei este 1/2 dintr-un apartament. ce cote revin fiecaruia dintre frati? cealalta jumatate de apartament este mostenita de unul dintre frati in urma decesului tatalui in 2007 pentru care a fost facuta deja succesiune inca din 2007. pana a nu muri mama in cartea funciara erau trecuti 1/2 mama si 1/2 fratele, murind mama acum 1/2 a mamei trebuie impartita la 4 frati?
partea mamei se imparte egal intre toti copiii ei.
Fratele avand deja 1/2 va avea acum cu tot cu cota mamei 5/8 iar ceilalti frati 1/8 fiecare!
Sau 62,5 % fratele care deja are 50% iar restul celorlalti 3 frati 12,5 fiecare!
justice86, utilizator
multumesc pentru raspuns
Mama dv. nu era casatorita cu tatal?