Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Activitate de comert
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Activitate de comert

Buna ziua.

As avea doua intrebari:
1. Activitatea de comert - facuta individual, fara salariati face parte din nomenclatorul activitatilor pentru care venitul net se stabileste pe baza de norme de venit - Legea 571, Art. 49, Aliniat 2?
2. Ce suma din activitatea de comert individual, fara salariati, reprezinta venitul brut, ce se declara la finante:
a) sumele total incasate sau b) numai adaosul comercial (rezultat din incasari minus pretul produselor achizitionate pentru vanzare)?

Multumesc.
La punctul de venituri din declaratia 200 treceti incasarile totale.
La urmatoarea adresa cautati la judetul dumneavoastra si veti gasi valorile normelor de venit stabilite anual pentru fiecare cod caen.
[ link extern ]