avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Activitate de comert
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Activitate de comert

Buna ziua.

As avea doua intrebari:
1. Activitatea de comert - facuta individual, fara salariati face parte din nomenclatorul activitatilor pentru care venitul net se stabileste pe baza de norme de venit - Legea 571, Art. 49, Aliniat 2?
2. Ce suma din activitatea de comert individual, fara salariati, reprezinta venitul brut, ce se declara la finante:
a) sumele total incasate sau b) numai adaosul comercial (rezultat din incasari minus pretul produselor achizitionate pentru vanzare)?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:18, 31 Ianuarie 2014
La punctul de venituri din declaratia 200 treceti incasarile totale.
La urmatoarea adresa cautati la judetul dumneavoastra si veti gasi valorile normelor de venit stabilite anual pentru fiecare cod caen.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model registru evidenta fiscala goja valeria goja valeria Daca se poate sa postati un model de reg.evid.fisc.complectat ( Intr.Ind.) (vezi toată discuția)
Ajutor- intreprindere individuala sub_bass2002 sub_bass2002 Daca ma poate sa ajuta cineva, va rog cat mai repede. Am o intreprindere individuala, un cabinet veterinar. Am cumparat niste medicamente pe care am trecut la ... (vezi toată discuția)
Acte lunare intreprindere individuala IzabelaMaria IzabelaMaria Bună dimineața! Mi am deschis recent o intreprindere individuala, nu am angajați. Vă rog să îmi spuneți dacă îmi trebuie contabilă? Ce ... (vezi toată discuția)