Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stagiu somaj din perioada de concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stagiu somaj din perioada de concediu medical

Concediu medical nu este stagiu de cotizare la somaj cu exceptia primelor 5 zile din fiecare comcediu. Daca eu am 30 de zile de concediu medical intr-o luna si in alta luna 25 de zile care se pun la somaj cite 5 zile din fiecare concediu se pun la somaj? Va rog frumos mai pe inteles nu avem studii juridice.
ana-cer, moderator
Daca aveti concediu medical pe o perioada mai lunga, se considera ca stagiu doar primele 5 zile calendaristice (atentie, lucratoare pot fi mai putine!) de la inceputul perioadei, din primul certificat cu inscrisul "initial". Din perioadele cu certificate medicale inscrise cu "in continuare" nu se mai considera alte 5 zile.

:offtopic:
Interventie moderator:
Daca mai aveti intrebari, nu mai deschideti un subiect nou, apasati butonul "raspunde" la subiectul deja deschis de dvs.
ana-cer, moderator