avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1234 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez?

Buna ziua,
casa in care locuiesc este a socrilor.Aceasta are doua corpuri de casa in aceeasi curte, inainte sa locuim noi acolo au stat niste chiriasi care acum nu vor sa paraseasca imobilul .Cum trebuie sa procedam ca sa scapam de ei?!!!!!!!!!
Cel mai recent răspuns: dorians , utilizator 19:44, 22 Aprilie 2009
m-am gandit si eu tot asa dar nu stiu exact cum sa procedez.am nevoie de un avocat care sa ma reprezinte sau trebuie sa completez numai un formular prin care solicit acest lucru.ma adresez parchetului sau politiei?
Formulati o actiune in instanta prin care cereti evacuarea mai ales ca acestia nu au nici un fel de drept sa isi continue sederea acolo. Angajati un avocat care poate merge si pe ordonanta presedintiala si astfel procesul va dura mai putin.
ioana_larisa a scris:

Formulati o actiune in instanta prin care cereti evacuarea mai ales ca acestia nu au nici un fel de drept sa isi continue sederea acolo. Angajati un avocat care poate merge si pe ordonanta presedintiala si astfel procesul va dura mai putin.


Doamna avocat
parerea mea este ca nu poti pretinde ca "nu au niciun drept" cand stau de ani buni acolo
In plus posesia este aparata chiar si in fata proprietarului de drept (nu vorbesc de exceptii).

NU CRED ca aveti nevoie de avocat deoarece dreptul dumneavostra nu se va pierde chiar daca faceti ceva gresit...
Ultima modificare: Miercuri, 15 Aprilie 2009
dorians, utilizator
Ma gandesc ca redactarea unei actiuni in instanta nu este chiar la indemana oricui. Sunt foarte multe cazuri in care oamenii au incercat sa se apere singuri si, desi au avut dreptate, au pierdut. Ramane la latitudinea dansilor daca vor apela sau nu la serviciile unui avocat. Oricum cazul dansei este unul foarte clar.

Doamna avocat
parerea mea este ca nu poti pretinde ca "nu au niciun drept" cand stau de ani buni acolo
In plus posesia este aparata chiar si in fata proprietarului de drept (nu vorbesc de exceptii).

Nu si in cazul posesorului de REA credinta...cum ar fi in speta, nu?



NU CRED ca aveti nevoie de avocat deoarece dreptul dumneavostra nu se va pierde chiar daca faceti ceva gresit...


Din punctul meu de vedere, la cate detalii despre speta exista, dansa nu isi probeaza nici dreptul de a promova actiunea, oricum s-ar intitula aceasta. (referitor strict la modul de a pierde dreptul de proprietate al dansei, si il poate pierde, oricine l-ar detine...sa se mai astepte o perioada...cine stie, pana acum par a fi netulburati in posesie, poate apare si jonctiunea posesiilor ;) )
Ultima modificare: Joi, 16 Aprilie 2009
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat

Alte discuții în legătură

Actiune in evacuare ContSters40598 ContSters40598 Ma puteti ajuta si pe mine cu temeiul de drept pentru actiunea in evacuare? O pot face pe calea ordonantei presedintiale? Trei persoane ocupa abuziv un ... (vezi toată discuția)
Chiriasi ce refuza parasirea locuintei brgp123 brgp123 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am cumparat o garsoniera in care locuiau chiriasi, fara forme legale, acestia refuza eliberarea acesteia sub ... (vezi toată discuția)
Actiune de evacuare georgianne georgianne Buna ziua, As dori va rog daca ma puteti lamuri, sunt aproape disperata. Am divortat si am o sentinta de partaj definitiva si irevocabila prin care mi se ... (vezi toată discuția)