Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez?

Buna ziua,
casa in care locuiesc este a socrilor.Aceasta are doua corpuri de casa in aceeasi curte, inainte sa locuim noi acolo au stat niste chiriasi care acum nu vor sa paraseasca imobilul .Cum trebuie sa procedam ca sa scapam de ei?!!!!!!!!!
m-am gandit si eu tot asa dar nu stiu exact cum sa procedez.am nevoie de un avocat care sa ma reprezinte sau trebuie sa completez numai un formular prin care solicit acest lucru.ma adresez parchetului sau politiei?
Formulati o actiune in instanta prin care cereti evacuarea mai ales ca acestia nu au nici un fel de drept sa isi continue sederea acolo. Angajati un avocat care poate merge si pe ordonanta presedintiala si astfel procesul va dura mai putin.
ioana_larisa a scris:

Formulati o actiune in instanta prin care cereti evacuarea mai ales ca acestia nu au nici un fel de drept sa isi continue sederea acolo. Angajati un avocat care poate merge si pe ordonanta presedintiala si astfel procesul va dura mai putin.

Doamna avocat
parerea mea este ca nu poti pretinde ca "nu au niciun drept" cand stau de ani buni acolo
In plus posesia este aparata chiar si in fata proprietarului de drept (nu vorbesc de exceptii).

NU CRED ca aveti nevoie de avocat deoarece dreptul dumneavostra nu se va pierde chiar daca faceti ceva gresit...
dorians, utilizator
Ma gandesc ca redactarea unei actiuni in instanta nu este chiar la indemana oricui. Sunt foarte multe cazuri in care oamenii au incercat sa se apere singuri si, desi au avut dreptate, au pierdut. Ramane la latitudinea dansilor daca vor apela sau nu la serviciile unui avocat. Oricum cazul dansei este unul foarte clar.

Doamna avocat
parerea mea este ca nu poti pretinde ca "nu au niciun drept" cand stau de ani buni acolo
In plus posesia este aparata chiar si in fata proprietarului de drept (nu vorbesc de exceptii).

Nu si in cazul posesorului de REA credinta...cum ar fi in speta, nu?

NU CRED ca aveti nevoie de avocat deoarece dreptul dumneavostra nu se va pierde chiar daca faceti ceva gresit...

Din punctul meu de vedere, la cate detalii despre speta exista, dansa nu isi probeaza nici dreptul de a promova actiunea, oricum s-ar intitula aceasta. (referitor strict la modul de a pierde dreptul de proprietate al dansei, si il poate pierde, oricine l-ar detine...sa se mai astepte o perioada...cine stie, pana acum par a fi netulburati in posesie, poate apare si jonctiunea posesiilor ;) )
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat