Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legea 63/2011
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legea 63/2011

In legea 63/2011( anexa.4 punctul 3) se stabileste ca secretarul șef* beneficiaza de un spor de in "limita maximă de 20%" si ca acest spor se "utilizează la grupuri școlare sau la unitățile școlare cu personalitate juridică stabilite de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului".
Este legala plata acestui spor daca Ministerul nu a precizat nici pana in anul 2014 care sunt unitatile scolare la care se aplica? Este obligatorie publicarea in Monitorul Oficial a precizarii respective?
Incadrarea este pe PJ, locul muncii este structura. Directorul structurii este director adjunct al PJ.
Contabila/secretara poate avea 1/2 de norma si la structura, dar structura nu va primi bani pentru a da spor de conducere, se va acorda numai de PJ, pentru norma intreaga.
Directorul face parte din personalul didactic de predare si este salarizat conform personalului didactic de predare, indemnizatia de conducere a acestuia se stabileste distinct de a personalulu didactic auxiliar. Directorul are contract de management incheiat cu ISJ, contabila si secretara cu cine si ce contract de management au incheiat? Ele sunt salarizate si au aceleasi atributii ca functiile similare din administratiile locale, cu diferenta ca au salarii mai mari.
elena138, utilizator