Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fapta mea intra la noul cod penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fapta mea intra la noul cod penal?

Buna seara,
Am fost prins anul trecut(noiembrie 2013) cu o alcolemie de 0.47 in aer expirat.Rezultatul la sange a fost de 0,9 si 0.75.Pana in prezent nu stiu nimic legat de solutionarea faptei mele.Cu intrarea in vigoare a noului cod penal am vazut ca se aduc unele modificari privind valorile care constituie infractiune.O sa fiu judecat dupa noul cod?
Veti fi judecat dupa noul cod penal.
Ca sa constituie infractiune, trebuie sa aveti 0.8g/l alcool in sange la momentul prelevarii probelor bilologice.
Este insa posibil ca procurorul sa ceara recalcularea alcoolemiei, ca sa va iasa peste 0,8 si fapta sa constituie infractiune...