Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara platita in avans
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara platita in avans

Plătesc pensie alimentară pentru fiul meu.Are 23 ani,dar își continuă studiile.A solicitat în avans plata restului de sumă ce ar trebui să plătesc până la împlinirea vârstei de 25 ani,promițând că va da o declarație la notariat că a primit această sumă și nu mai are pretenții în viitor.Ulterior va putea modifica această declarație și să-mi solicite în continuare pensia?
pensia alimentara este o obligatie a dvs. isi poate modifica declaratia, depinde ce scrie in cea precedenta
Declaraţie precedentă nu există,acum urmează să dea unul prin care recunoaşte că va lua în avans pensia alimentară pe doi ani.Întrebarea este, dacă, cu toate că a dat o asemenea declaraţie,ulterior mă va reclama că nu plătesc pensia alimentară,declaraţia dată va folosi la judecătorie?
Prin lege va puteti intelege asupra unei sume globale pe care sa i-o dati in avans.
Nu isi poate schimba declaratia, cel mult va avea pretentii suplimentare daca se schimba nevoile sale sau veniturile dvs.
Daca va urma cursuri poate pretinde pana la 26 de ani.
gi-jane2, moderator