Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detalii contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detalii contract de intretinere

Buna ziua!
Mama mea vrea sa treaca pe numele meu toate bunurile ei folosind un contract de intretinere. Singura problema este ca exista posibilitatea ca in viitor, ea sa mai dobandeasca un bun imobil, care ar trebui sa fie trecut tot pe numele meu. Care ar fi cea mai buna varianta? Eu m-am gandit la trei optiuni:
1. facem acum un contract de intretinere pt bunurile existente si cand mai apare ceva mai fac inca un contract de intretine. Nu stiu insa daca e legal sa existe 2 contracte de intretinere intre doua persoane.
2. aceeasi varianta ca mai sus, doar ca primul contract de intretinere il facem pe o durata de doar un an, nu pe viata. Si apoi fac alt contract de intretinere. Nu stiu insa daca nu poate fi atacat de altcineva, pe motiv ca e disproportionata valoarea bunurilor cu valoarea posibila a intretinerii timp de doar un an. Stiu insa ca nu poate fi atacat decat de una din cele doua parti acest tip de contract, spre deosebire de orice alt fel de contract (donatie, vanzare cumparare etc.).
3. facem acum un contract de intretinere pt bunurile existente si apoi, cand e cazul, o anexa cu bunurile suplimentare, ce vor face astfel parte tot din contractul initial de intretinere, pe viata.
Ce parere aveti? As aprecia mult un sfat din partea dumneavoastra.

Cu multumiri.
Varianta a doua este buna.