Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula un contract de cedare a unei locuinte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula un contract de cedare a unei locuinte daca conditiile de intretinere nu au fost respectate?

un contract de mostenire a unei locuinte facut pe baza unor declaratii de intretinere a proprietarului atat timp cat acesta este in viata, se poate anula daca conditiile din acel contract nu a fost respectat? trebuie sa existe dovezi sau martori?
Contract de moştenire? Probabil, contract de întreţinere.

Da, se poate desfiinţa (nu e vorba de anulare, ci de rezoluţiune, desfiinţare cu caracter retroactiv). ªi, evident, e nevoie de probe, sarcina de a proba revenind celui care afirmă neîndeplinirea de către cealaltă parte a obligaţiilor.