Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara neplatita deloc timp de 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara neplatita deloc timp de 16 ani

in cazul in care tatal a fost obligat prin hotarare judecatoreasca definitiva la plata pensiei alimentare catre cei doi copii incredintati mamei spre crestere, dar acesta nu a platit niciodata aceasta pensie timp de 16 ani pana cand copiii au ajuns la varsta majoratului, mama copiilor neluind nici o masura impotriva lui, copiii care au acum 18 ani, sant elevi la cursurile de zi, au vreo cale de a recupera pensia alimentara neplatita sau macar ce trebuia platit in ultimii 3 ani? sau mama copiilor trebuie sa faca aceasta actiune? unde trebuie sa se adreseze? la tribunal sau la un executor judecatoresc?
Se poate recupera prin executare silita, ce va datora pe ultimii 3 ani+ dobanda legala.
Copiii va trebui sa depuna cerere in instanta pt stabilirea unei pensii in favoarea lor pe perioada studiilor daca nu realizeaza venituri.
multumesc, asa m-am informat si eu, dar imi trebuia un raspuns avizat. va rog frumos, nu inteleg, copiii trebuie sa faca cerere de recuperare a pensiei alimentare la un executor judecatoresc, avand in vedere ca sant majori, sau mama copiilor trebuie sa faca aceasta actiune? va multumesc mult anticipat pentru explicatii
Pensia s-a stabilit in favoarea minorilor, acum fiind majori pot depune cererea de executare silita in nume propriu, nu mai au reprezentant legal pe mama lor.
gi-jane2, moderator
va multumesc mult pentru raspunsuri!
In ceea ce priveste sumele de bani neplatite, cu titlu de pensie de intretinere, va puteti adresa unui executor judecatoresc ( executarea silita putand viza bunurile mobile si imobile detinute ).

Daca doriti ca fostul sot sa fie sanctionat mai drastic, puteti depune o plangere penala prealabila, in sensul savarsirii infractiunii de abandon de familie.

Chiar si o plata partiala a pensiei echivaleaza cu neplata acesteia.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei indrituite la intretinere sau a parintelui caruia i s-a incredintat minorul.

Daca partile nu s-au impacat, dar in cursul judecatii, inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul in care stabileste vinovatia, pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei deoarece interesul celui indreptatit la intretinere este mai bine servit daca inculpatul este lasat in libertate avand posibilitatea de a-si indeplini obligatiile de intretinere.