Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara neplatita deloc timp de 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara neplatita deloc timp de 16 ani

in cazul in care tatal a fost obligat prin hotarare judecatoreasca definitiva la plata pensiei alimentare catre cei doi copii incredintati mamei spre crestere, dar acesta nu a platit niciodata aceasta pensie timp de 16 ani pana cand copiii au ajuns la varsta majoratului, mama copiilor neluind nici o masura impotriva lui, copiii care au acum 18 ani, sant elevi la cursurile de zi, au vreo cale de a recupera pensia alimentara neplatita sau macar ce trebuia platit in ultimii 3 ani? sau mama copiilor trebuie sa faca aceasta actiune? unde trebuie sa se adreseze? la tribunal sau la un executor judecatoresc?
Parerea mea e ca veti depune plangere penala degeaba dupa 16 ani..