Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legalitate comisioane banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legalitate comisioane banci

buna ziua. am doua credite unul cu ipoteca unul fara amandoua de nevoi personale. am si eu rugamintea daca comisioanle de administrare sunt legale? daca nu cine ma poate ajuta in aceasta privinta va multumesc
Pe o piata libera orice comision acceptat de parti prin semnarea unui contract este perfect legal. La noi in tara unde este o piata interventionista orice comision poate fi declarat abuziv, ilegal etc. In cazul dvs. daca o instanta considera ca acest comision este ilegal atunci este ilegal, pana atunci comisionul este legal.
@komkao

Un raspuns incorect si incomplet!

@dan tita

Comisionul de administrare este legal (inainte si dupa OUG 50/2010, aprobat prin legea 288/2010).
Voiam sa spun ca la noi in tara, unde statul intervine in relatia contractuala dintre parti, se poate intampla orice. Se poate intampla ca maine-poimaine o OUG sa interzica si comisionul de administrare, comisionul de incasare, creditele in franci elvetieni etc. Pana atunci, asa cum am zis, comisionul este legal.