Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca caldura

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:locatarii cu centrala proprie sunt pusi sa plateasca caldura(aprox 80 lei/luna)...pentru tevile care trec prin casa.Cat este de legala aceasta masura?Exista vreo posibilitate sa nu se mai achite(am auzit ca daca se izoleaza tevile care trec prin casa)?

Multumesc
Si la noi, firma care calculeaza repartizarea costurilor cu incalzirea prin repartitoare de costuri, la inventarire a tinut cont de faptul ca tevile sunt izolate sau nu , cu ce material si grosimea acestuia. Sigur ca toate aceste informatii au fost introduse in algoritmul de calcul al repartizarilor. S-a hotarat ca izolarea tevilor sa se faca numai la subsol (vata minerala de 50 mm grosime), iar tevile verticale sa ramana neizolate - insa procentul de repartizare pentru spatiile comune nu a depasit niciodata 15-20%, asa ca ma mir ce scrie mai sus @thran - este prea muult! In fine, nici nu pot contrazice ce s-a hotarat la dansii.
Si ca sa mai vin cu ceva completari de data aceasta legislative privind repartizarea si calculul chelyuielilor cu incalzirea, va rog sa cititi documentele de mai jos:

1. I. Blocuri fara repartitoare, conform ORDIN 233/2004 al ANRSC (art. 5) si 483/2008 (art.12);
2. II. Blocuri cu repartitoare, conform ORDIN 343/2010;

precum si link-ul acesta: [ link extern ]

Cu stima,
Rorschach
thran a scris:

H.G. 1588/2007 CAPITOLUL III
SECTIUNEA I
Repartizarea cheltuielilor rezultate din intretinerea, repararea si exploatarea condominiior
Art. 32. (3) Nici un proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renutarii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.

Iar firmele care fac citirea repartitoarelor si calculul facturii de caldura impart factura in trei parti, idividual aproximativ 50-60%, parti comune 30-40% si tevi apartament 10%.

Tare as fi curios de unde sunt scoase procentele astea. Ca nicaieri nu se face referire la procente. Si nici blocurile nu sunt la fel. Ca sa va dau un exemplu pe procentele de mai sus ia ganditiva la un bloc P+4, care nu are nimic pe casa scarii comun (radiatoare sau tevi) ci numai cele de la subsol, credeti ca tevile de la subsol reprezinta 30-40% ??? Mai ales ca la inventariere partile comune au SET-ul specificat separat.

Si ca sa avem si o reprezentare asa groso modo a cit reprezinta 5mp SET aproximand la suprafata desfasurata a unei tevi de 1 toll asta ar insemna:

2.54 cm / 100 cm = 0.0254 ml
LC = 2*PI*R = 2 * 3.1415926535897932384626433832795 * 0.0254/2 = 0.0797964534011807482569511419353 ~ 0.08 ml
5.00 mp / 0.08 ml = 62.5 ml lungimea tevii

Si daca tinem cont ca tevile de la subsol sunt si izolate cred ca se ajunge undeva la 70 ml lungimea tevii.

Eu as zice sa punem si mana pe creionas un pic inainte sa ne dam cu procentele.

Cu stima,

rwkovacs, utilizator
Acele procente sunt scrise din observatiile din tabelele centralizatoare de calcul.
In cazul blocului meu, de exemplu, partea comuna este de cca 50% din factura si numai cca 50% pentru consumul individual.
Procentul individual este cu atat mai mic cu cat sunt mai multe calorifere inchise.
Cred ca nu am inteles eu bine. 50% ce reprezinta suma, SET, UC-uri ???
Mi se pare aberant ca partile comune sa reprezinte 50%. Sub nici o forma SET-ul comun nu poate reprezenta 50%.

Daca este vorba de sume sau UC-uri atunci nu inteleg dece pierdeti caldura pe holuri subsol, si faceti frig in casa...

Ceva nu este in regula. Ori sunt repartitoarele "tunate" la unii locatari...

Cu stima.