Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca caldura

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:locatarii cu centrala proprie sunt pusi sa plateasca caldura(aprox 80 lei/luna)...pentru tevile care trec prin casa.Cat este de legala aceasta masura?Exista vreo posibilitate sa nu se mai achite(am auzit ca daca se izoleaza tevile care trec prin casa)?

Multumesc
De ce sa vi se para aberant?
Ia ganditi-va ca toata lumea tine caloriferele inchise si totusi RADET livreaza caldura.
Agentul termic circula numai pe instalatia comuna, nu si prin calorifere.
Astfel, la repartizarea facturii vom constata ca 100% din consum este pe partea comuna si 0% pe partea individuala.

Daca in exemplul nostru, se deschide un singur calorifer, e posibil ca pe partea comuna sa se inregistreze 99% si 1% pentru consumul individual.

Si tot mergand cu firul povestii mai departe, presupunand ca toate caloriferele sunt deschise la maxim, am putea consta un consum pe parteacomuna de 25-30%si 70-75% pe calorifere.
Intre aceste limite orice este posibil si determinat de consumul individual extrem de variabil de la o luna la alta, de la un apartament la altul, dar si global pe intreaga asociatie.

Variaza si valoarea facturii. La inceputul povestii poate fi 1000 lei, iar catre sfarsit poate fi de 1700, 1800 lei.
De aceea v-am intrebat ce inseamna acele procente.

Pentru ca daca aveti inventarierea facuta la instalatia termica cu stabilit SET parti comune (casa scarii + subsol) si SET individual apartamente (SET calorifere apartamente + SET coloane care traverseaza apartamentele), sub nici o forma nu pot fi de 50% / 50%.

Reamintesc ca SET-ul se exprima in mp.

Cu stima.
Dv. ati intrat intr-o discutie despre impartirea caldurii cu repartitoare, unde se poate constata, din diferenta de indecsi de la o luna la alta daca acele calorifere au functionat ori au fost inchise.

In cazul dv., asa cum ne-ati descris cand ati intrat in discutia despre caldura, nu aveti repartitoare si se presupune ca nimeni nu-si inchide caloriferele, astfel incat exista consum maxim pe ele.
Deci factura dv. se imparte conform cu SET-ul stabilit la inventariere, practic s-a recalculat cota-parte indiviza numai pentru caldura.

Este diferenta de calcul rezultata din modul cum se consuma caldura pe calorifere intre repartitoare si, in lipsa repartitoarelor, pe cota-parte indiviza.
Discutia era:

Locatari cu centrala proprie obligati sa plateasca caldura

De aceea mi-am dat si eu umila parere. Oricum cu repartitoarele este o mare tzeapa. Mai bine ramanea pe SET, si se accelera mai repede contorizarea individuala, care ar trebui facuta conform unei directive europene pana la 31.12.2016 daca nu ma insel...

Si ca sa vedeti cam cum ar trebui sa fie un contor adevarat pentru un apartament care masoara exact cantitatea de energie aveti mai jos un link:

[ link extern ]

Si sa stiti preturile nu sunt exorbitante cum cred unii. Diferenta este enorma intre acestea si repartitoare, si unde mai pui ca daca ai vre-o cel putin 4 calorifere si dai 100 RON pr un repartitor (cel putin),ajungi la suma de 400 RON.

PS: Felicitari pentru siteul dvs. de bloc.

Cu stima,
Rorschach
rwkovacs, utilizator
Nu sunt sigura ca aceste contoare de energie termica se pot folosi la distributia verticala a caldurii si asta pentru ca ele se monteaza cel putin pe fiecare retur, or intr-un apartament pot fi si 3-4 perechi de tevi verticale.

Repartitoarele nu sunt tzeapa, numai ca daca sunt folosite intr-un sistem cu un balans foarte mare intre minim si maxim, atunci nu putem sa vedem eficienta lor reala.

Am vazut discutia lansata de ANRSC cu privire la limitarea "nefolosirii caloriferelor", problema amplu dezbatuta si pe forumul nostru, unde parerea larg impartasita a fost ca aceste repartitoare sunt o tzeapa tocmai pentru ca unii inchid caloriferele.
.
Ce-am vazut la televizor? Ca masura este foarte proasta, ca n-are lumea bani si atunci inchide caloriferele si deci limitarea ar fi in defavoarea lumii care n-are bani....si ne aratau niste babute (nu ca as fi eu mai tanara...) pe care le vedeam infofolite in casa si cu o paturica pe pat. Dar nu ne aratau aragazul acelor batranici. Ce sa mai crezi? Am vazut administratori de bloc care se vaitau ca masura n-ar fi buna pentru ca n-are lumea bani si sunt pensionari care..... Bun, dar n-am vazut o vorba scoasa, macar de la acesti administratori (vai mama lor de administratori!) care sa fi spus cinstit: "masura e buna pentru ca astfel nu se mai incalzeste lumea care n-are bani cu gazele, punandu-se pe ei in pericol, dar si un bloc intreg.
Stam pe bombe, asta este adevarul.

Plus ca platim facturi de 5 ori mai mari fata de vara la gaze. Asta de ce n-am vazut-o spusa la tv de acei administratori? O manipulare mizerabila.
elga50, moderator