avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare doar pentru profesionisti!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare doar pentru profesionisti!

- un functionar public, a avut dosar penal pt o fapta la regimul rutier in afara serviciului, dosar solutionat cu SUP , fapta pt care a fost cercetat fiind contraventie .A fost sanctionat contraventional pt fapta , fiindu-i suspendat permisul de conducere . Pana aici totul ok . Problema ca la serviciu a fost cercetat disciplinar si :
- i-au fost retrase avize si atestate necesare desfasurarii activitatii
- a fost mutat pe o functie inferioara
- a fost supus oprobiului public ( colegilor) ;

A trecut termenul de contestare a deciziei de sanctionare . Ce poate face ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:24, 4 Februarie 2014
A fost sanctionat disciplinar inainte sau dupa finalizarea dosarului cu SUP?

Daca a fost sanctionat anterior deciziei procurorului atunci angajatorul (probabil MAI sau MAN) a comis un abuz in opinia mea.

Poate contesta decizia la un for superior.

Pentru o contraventie la regimul rutier chiar sa il priveasca colegii cu alti ochi?:O
Nu mai poate face nimic, daca termenul de contestare a deciziei de sanctionare a expirat.
Poate doar sa incerce o repunere in termen.
da . a fost sanctionat dupa solutionarea dosarului .... nu poate ataca in contencios ?> i s-a imputat incalcarea OMAI 400/2004 modif. art.12 lit.a si b. REPET : era in afara serviciului , in civil . Nu sunt incalcate drepturile de cetatean ? NU A ADUS NICI UN PREJUDICIU CUANTIFICABIL , moral sau material institutiei ....
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2014
Adrian Constantin, Consilier juridic
Dac termenul de contestare a expirat - asa s-a mentionat in mesajul initial - nu are cum sa mai conteste decizia.

Decizia de sanctionare se contesta in instanta. Singura varianta ar fi o repunere in termenul de contestare.
da a expirat termenul . ce sanse de reusita ii dati avand in vedere situatia descrisa anterior ?

Alte discuții în legătură

Sanctiune disciplinara roxilex roxilex am gasit ceva interesant la dvs pe site in urma uni raport de audit am fost sanctionata cu avertisment scris si la cateva zile cu retrogrdare din functie. ... (vezi toată discuția)
Omai 400/2004 abrogat sau nu? amalkka amalkka Buna ziua, Nu stiu daca dvs ma puteti ajuta dar ma intereseaza daca OMAI 400 a fost sau nu abrogata. Am gasit pe net unele informatii cum ca ar fi fost ... (vezi toată discuția)
2 sanctiuni? ioanamargareta ioanamargareta am o MARE problemă! Am fost urmarit penal pt.inselaciune(art.215 al.2 si 3 C.p) si sanctionat administrativ cu 1000 Ron si SUP(art 10 lit.b art.18 cu 1).La ... (vezi toată discuția)