Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare doar pentru profesionisti!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare doar pentru profesionisti!

- un functionar public, a avut dosar penal pt o fapta la regimul rutier in afara serviciului, dosar solutionat cu SUP , fapta pt care a fost cercetat fiind contraventie .A fost sanctionat contraventional pt fapta , fiindu-i suspendat permisul de conducere . Pana aici totul ok . Problema ca la serviciu a fost cercetat disciplinar si :
- i-au fost retrase avize si atestate necesare desfasurarii activitatii
- a fost mutat pe o functie inferioara
- a fost supus oprobiului public ( colegilor) ;

A trecut termenul de contestare a deciziei de sanctionare . Ce poate face ?
A fost sanctionat disciplinar inainte sau dupa finalizarea dosarului cu SUP?

Daca a fost sanctionat anterior deciziei procurorului atunci angajatorul (probabil MAI sau MAN) a comis un abuz in opinia mea.

Poate contesta decizia la un for superior.

Pentru o contraventie la regimul rutier chiar sa il priveasca colegii cu alti ochi?:O
Nu mai poate face nimic, daca termenul de contestare a deciziei de sanctionare a expirat.
Poate doar sa incerce o repunere in termen.
da . a fost sanctionat dupa solutionarea dosarului .... nu poate ataca in contencios ?> i s-a imputat incalcarea OMAI 400/2004 modif. art.12 lit.a si b. REPET : era in afara serviciului , in civil . Nu sunt incalcate drepturile de cetatean ? NU A ADUS NICI UN PREJUDICIU CUANTIFICABIL , moral sau material institutiei ....
Adrian Constantin, Consilier juridic
Dac termenul de contestare a expirat - asa s-a mentionat in mesajul initial - nu are cum sa mai conteste decizia.

Decizia de sanctionare se contesta in instanta. Singura varianta ar fi o repunere in termenul de contestare.
da a expirat termenul . ce sanse de reusita ii dati avand in vedere situatia descrisa anterior ?