Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cauza ramasa fara obiect?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cauza ramasa fara obiect?

Buna ziua
Am formulat o cerere de stramutare a unui dosar penal. In acest dosar penal s-a pronuntat Judecatoria, am formulat recurs apoi am formulat cererea de stramutare iar pana la judecarea stramutarii s-a pronuntat si Tribunalul, in apel, desi am cerut amanare pentru ca in mod justificat nu ma pot prezenta la termen.
Sentinta proununtata este ok din punctul meu de vedere.
Inrebarea mea este cum rezolv acum cererea de stramutare fara cheltuieli de judecata? Aprecierea "a ramas fara obiect este corecta"? Ce cheltuieli de judecata mi-ar putea fi imputate?
Multumesc anticipat pentru orice punct de vedere.
daca ati formulat cerere de stramutare trebuias a cereti suspendarea procesului pana la pronuntarea ICCJ. puteti face cerere de renuntare la judecata stramutarii, de care instanta sa ia act la primul termen. sau, daca nu ati timbrat, va fi anulata cererea de stramutare.
Am cerut si stramutare si suspendare si s-a dat acelasi termen ....Tribunalul deja s-a pronuntat...cauzele penale se timbreaza?
Nu se timbreaza in cauzele penale.
Daca solutia pronuntata in cauza a carei stramutare o cereti va este favorabila, este indicat sa renuntati la ambele cereri (stramutare si suspendare), renuntare pe care o puteti face la primul termen de judecata.
Iuliana Cermak, Avocat
puteti renunta la cererile facute personal sau prin cerere scrisa depusa prin registratura.

av zaharia f.