Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cauza ramasa fara obiect?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cauza ramasa fara obiect?

Buna ziua
Am formulat o cerere de stramutare a unui dosar penal. In acest dosar penal s-a pronuntat Judecatoria, am formulat recurs apoi am formulat cererea de stramutare iar pana la judecarea stramutarii s-a pronuntat si Tribunalul, in apel, desi am cerut amanare pentru ca in mod justificat nu ma pot prezenta la termen.
Sentinta proununtata este ok din punctul meu de vedere.
Inrebarea mea este cum rezolv acum cererea de stramutare fara cheltuieli de judecata? Aprecierea "a ramas fara obiect este corecta"? Ce cheltuieli de judecata mi-ar putea fi imputate?
Multumesc anticipat pentru orice punct de vedere.
Eu nu am inteles ceva aici: daca Tribunalul, ca instanta de recurs, a pronuntat deja o hotarare definitiva si irevocabila ce efect mai poate avea asupra ei cererea de stramutare? Nu se apreciaza ca fiind ramasa fara obiect cererea de stramutare atata vreme cat cauza a fost definitiv solutionata?