avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie CIC

Buna ziua,

Doresc sa stiu, preferabil din practica, daca pe durata celor 0-12 luni inainte de nasterea copilului am si alte colaborari cu contract de munca pe langa jobul de baza, aceste venituri suplimentare se iau in calcul pt cei 85%? Daca a vazut cineva un astfel de calcul. Cand intru in CM-pre si post natal... unde depun certificatul de CM avand doua joburi? Pt ca niciun medic nu da doua :)

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Miruna SRU , utilizator 16:09, 15 Aprilie 2009
1. La locul de munca de baza duceti certificatul original iar la celelalte locuri de munca duceti o copie de pe acesta.
2. Da, se iau in calcul toate veniturile obtinute pe baza contractelor individuale de munca.
3. Vedeti ca veti figura in concediu de maternitate la toate locurile de munca in acelasi timp.
Multumesc tare mult pt rapiditate. :)

Pentru locurile de munca "secundare" se acorda indemnizatia de CM doar pe baza copiei?
Da, dar vedeti ca sunt doua posibilitati:
- sa va ceara si originalul sa-l confrunte cu copia;
- sa va ceara o copie autentificata la notar.
Eu cer originalul si scriu pe copie "conform cu originalul", semnez si stampilez.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical cand ai 2 joburi Andra2014 Andra2014 buna ziua sunt angajata in 2 firme si din anumite motive medicale am solicitat celui de al doi lea angajator unde am un part time sa imi modifice pentru luna ... (vezi toată discuția)
Sunt in urmatoarea situatie si nu gasesc un raspuns clar nicaieri. ... Cristian.alda Cristian.alda Sunt in urmatoarea situatie si nu gasesc un raspuns clar nicaieri. Sotia este insarcinata in 6 luni, are un job de 4 ani dar cu norma de 6 ore. Si un job de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil alexandrautu alexandrautu Buna ziua, Daca am doua contracte individuale de munca, unul cu 6 ore si altul cu 2 ore (pe 2 firme diferite), care si-au produs efectul din aceeasi zi, cum ... (vezi toată discuția)