Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie CIC

Buna ziua,

Doresc sa stiu, preferabil din practica, daca pe durata celor 0-12 luni inainte de nasterea copilului am si alte colaborari cu contract de munca pe langa jobul de baza, aceste venituri suplimentare se iau in calcul pt cei 85%? Daca a vazut cineva un astfel de calcul. Cand intru in CM-pre si post natal... unde depun certificatul de CM avand doua joburi? Pt ca niciun medic nu da doua :)

va multumesc
1. La locul de munca de baza duceti certificatul original iar la celelalte locuri de munca duceti o copie de pe acesta.
2. Da, se iau in calcul toate veniturile obtinute pe baza contractelor individuale de munca.
3. Vedeti ca veti figura in concediu de maternitate la toate locurile de munca in acelasi timp.
Multumesc tare mult pt rapiditate. :)

Pentru locurile de munca "secundare" se acorda indemnizatia de CM doar pe baza copiei?
Da, dar vedeti ca sunt doua posibilitati:
- sa va ceara si originalul sa-l confrunte cu copia;
- sa va ceara o copie autentificata la notar.
Eu cer originalul si scriu pe copie "conform cu originalul", semnez si stampilez.
Multumesc!